‘KDV tevkifatı yapan mükellefler cezalandırılıyor’

‘KDV tevkifatı yapan mükellefler cezalandırılıyor’

Gelecek Partisi Konya Milletvekili Hasan Ekici, TBMM’de görüşülmekte olan Torba Kanun tasarısındaki Katma Değer Vergisi düzenlemelerini eleştirdi.

Gelecek Partisi Konya Milletvekili Hasan Ekici, TBMM’de görüşülmekte olan Torba Kanun tasarısındaki Katma Değer Vergisi düzenlemelerini eleştirdi. Ekici, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada “KDV Kanunu’nda yapılan değişiklikler mükelleflerin ve mali müşavirlerin iş yükünü artıracak ve KDV iade süreçlerini yavaşlatacaktır. KDV tevkifatı yapan mükellefler cezalandırılmaktadır” dedi.

Daha önce yargının iptal ettiği bir düzenlemeyi Kanuni düzenleme yaparak ısrarla yeniden gündeme getirmenin yanlış olduğunu ifade eden Hasan Ekici, şunları söyledi: “Torba Kanun tasarısıyla KDV Kanunu’nun tevkif edilen KDV’nin indirimini, beyan süresini ve ödeme zamanını düzenleyen hükümlerinde değişiklik yapılmaktadır. Yapılan değişiklikle KDV tevkifatı yapmakla sorumlu olan mükelleflerin KDV indiriminden faydalanabilmeleri için tevkif ettikleri KDV’yi vergi dairesine ödeme şartı getirilmektedir. Bu düzenleme ile KDV tevkifatı yapmakla sorumlu olan mükellefler tevkif ettikleri KDV’yi vergi dairesine ödemedikleri sürece indirimden faydalanamayacaklar. Daha önce Yargının iptal ettiği bir düzenlemeyi Kanuni düzenleme yapmak suretiyle ısrarla yeniden gündeme getirmek son derece yanlış bir bakış açısıdır. Çünkü yapılmak istenen düzenleme Katma Değer Vergisi Kanunu’nun hem genel sistematiğine hem de KDV iade sistematiğinin özüne aykırıdır.”

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.