KDK'nin "Gazze: İnsanlığın Felaketi Özel Raporu" açıklandı

KDK'nin "Gazze: İnsanlığın Felaketi Özel Raporu" açıklandı

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, hazırladıkları "Gazze: İnsanlığın Felaketi Özel Raporu"nda, İsrail'in işlediği insanlık suçlarını, hak ihlallerini, toplu cezalandırmaları delillendirdiklerini belirtti.

Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunca (KDK) hazırlanan "Gazze: İnsanlığın Felaketi Özel Raporu"nun açıklandığı Meclis Tören Salonu'ndaki programda yaptığı konuşmada, KDK'nin insan hakları ihlallerine yönelik çalışmalar yaptığını belirtti.

KDK'nin raporunda, İsrail'in Gazze'deki katliamlarının, soykırım ve insanlığa karşı savaş suçlarının delilleriyle ortaya konulduğunu dile getiren Malkoç, Filistin topraklarının İsrail tarafından işgal edildiğini vurguladı.

Malkoç, 16 yıldır havadan, karadan, denizden kuşatılan Gazze'nin dünyanın en büyük "açık hava hapishanesi" haline getirildiğini ifade etti.

Gazze'nin 7 Ekim 2023'ten itibaren dünyanın en büyük çocuk mezarlığına dönüştürüldüğünü söyleyen Malkoç, dünyanın gözü önünde eşi benzeri görülmemiş bir felaketin, katliamın yaşandığını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Gazze, 2 milyon 200 bin nüfusa sahiptir. 65 bin ton bomba Gazzelilerin üzerine yağmur gibi yağdırıldı. Bunun bir diğer anlamı da şu; Amerikalıların Hiroşima veya Nagazaki'ye attığı bir bombanın en az üç katı tesirinde bomba bir avuç toprakta, çok kısa bir coğrafyada, yaklaşık 2,5 milyon insanın üzerine bırakıldı. İsrail aynı zamanda geçmişte hiç görülmedik bir şekilde gıdayı ve açlığı silah olarak kullanmaktadır."

Kaynak:Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum