Kazı yaparken petrol bulundu

Kazı yaparken petrol bulundu

Kilis Belediyesi tarafından yaptırılan kazı sırasında petrol bulgusuna rastlandı

Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’nde arıtma tesisi için 10 bin tonluk su deposu temeli kazılırken sabah saatlerinde yaklaşık 12 metre derinliğine inildiği sırada asfalt görüntülü bir tabakaya ulaşıldı. Siyah ve parlak tabakayı fark eden işçiler durumu Kilis Belediye Başkanı Abdi Bulut ’a bildirdi. Bulut, tabakadan çıkartılan bir parçayı hemen piknik tüpü üzerine yaktı. Asfalt görünümlü parça hemen alev alıp yandı. Bulut, durumu Maden Teknik Arama (MTA ) Doğu Akdeniz Bölge Müdürü Hasan Yıldız’a bildirdi.

Bugün sabah Kilis’e gelen Hasan Yıldız, hafriyat çalışması yapılan bölgede incelemelerde bulundu. Belediye Başkanı Abdi Bulut ile bir değerlendirme yapan Bölge Müdürü Hasan Yıldız, şunları söyledi: "Kıtaların oluşumu sırasında Arap yarımadası ile Anadolu topraklarının sıkışmasından meydana gelen Toroslar, Amanoslar ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin kuzeyindeki Toroslar’ın uzantısını teşkil eden havzada petrol bulunabilir. Kilis ile İslahiye arasında petrol faylarının bulunduğunu biliyoruz. Bununla birlikte Adıyaman-Kilis arasında da aynı fayların mevcudiyeti bilinmektedir. Nitekim bölgemde bulunan tüm illerin maden envanterini çıkartıldı."

Kilis’te bulunan madenin kesin olarak petrol olduğunu ifade eden Yıldız, "Ancak ilk planda bunun rezervi ne kadardır, gravitesi nedir, kaç metre derinliktedir ilk planda bunların belirlenmesi gerekmektedir. Nitekim daha geniş bir zamanda Kilis’e gelerek çevrede bir yüzey araştırması yapmak ve elde edilecek bulgulara göre hareket etmek gerekiyor" diye konuştu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.