Kazdağları Köylülerinden Tbmm'de ‘maden’ Protestosu

Kazdağları Köylülerinden Tbmm'de ‘maden’ Protestosu

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) önünde toplanan Kazdağları köylüleri, köy çevresinde yürütülen maden arama ve sondaj çalışmalarını protesto etti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) önünde toplanan Kazdağları köylüleri, köy çevresinde yürütülen maden arama ve sondaj çalışmalarını protesto etti.

Dikmen Kapısı önünde toplanan ve çoğunluğu kadınlardan oluşan grup, ‘Sağlığımızı, çevremizi, şehrimizi, onurumuzu savunuyoruz’, ‘Altıncı filo Kazdağından defol’, ‘Kazdağlarından Taksim’e direniş’ pankartları açtı. ‘Her yer Kaz dağı her yer direniş’, ‘Kazdağından Meclis’e direniş var’ sloganları attı. Eyleme, CHP Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan ile bazı sivil toplum kuruluşları destek verdi.
Kazdağları köylüleri adına konuşan Ayşen Günenç, “Neden buradayız, niçin Ankara’ya geldik? Bunca yıl bekledik, haykırdık, isyan ettik, hastalandık kimse sesimizi duymadı. Bizleri görmedi. Bizim vekillerimiz, sadece yöremizin vekilleri değil, ülkemizin tüm vekilleri bizi duysun, bizi görsün, bir şeyler yapsın diye ta Çanakkale’den ayağınıza geldik” dedi. Bol pınarlı, vahşi hayvanların anası, oksijen kaynağı dağlarında ekmekleri için çalıştıklarını söyleyen Günenç, birkaç yıldır tanımadıkları insanların ağaçları kesmeye, dağları kazmaya başladığını söyledi.

Bölgede sondaj yapıldığını belirten Günenç, “Bugüne kadar daha sondajlar sırasında köyümüzün içinden geçen dereler, çeşmelerimizden akan sular bulandı. Çocuklarımız ishal oldu. Keçilerimiz hastalandı. Büyükbaş hayvanlarımız üremez oldu.” diye konuştu. Yetkililere başvurduklarını ancak bir sonuç alamadıklarını anlatan Günenç, madenlerin işlemeye geçtiğinde, altın, gümüş, bakır kurşun çıkarılacağının kendilerini aktarıldığını kaydetti. Yaşam alanlarının kurtarılması için harekete geçilmesini istedi.

Kazdağları'ndaki maden çalışmalarını eleştiren CHP Milletvekili Soydan ise Kazdağları'ndan çıkacak altını istemediklerini, hayvancılık ve tarımdan kazanılan paranın daha fazla olduğunu belirtti.

Yapılan açıklamaların ardından bir süre slogan atan grup, CHP grup toplantısına katılmak üzere Meclis’e geçti.





CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.