Kayseri Şehitleri İçin Konser

Kayseri Şehitleri İçin Konser

Kayseri Talas Belediyesi tarihi dokudaki çalışmalar yanında kültürel mirasta önemli değerleri de gün yüzüne çıkarmak için çalışma başlattı.

Kayseri Talas Belediyesi tarihi dokudaki çalışmalar yanında kültürel mirasta önemli değerleri de gün yüzüne çıkarmak için çalışma başlattı. Kayseri yöresinde şehitler için yakılan ve çoğu ilk kez duyulacak 22 eserden oluşan türkü ve ağıt, düzenlenecek konser ve galayla tanıtılacak.

Kendisinin de bir şehit torunu olduğunu belirten Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, kişisel girişimleriyle 22 türkü ve ağıttan oluşan albümün 5 yılda meydana geldiğini söyledi. Musa Eroğlu'dan İzzet Altınmeşe'ye, Zara'dan Turgay Başyayla gibi birçok ünlü ismin seslendirdiği albüm hakkında bilgi veren Başkan Yıldırım, "Şehirlerin kimliklerinin, değerlerinin oluşmasında ve marka şehir haline gelmesinde bütün tarihi birikimlerin ortaya çıkması gerekir. Bu, tarihimizden ders çıkararak milli şuurun oluşması noktasında bir çalışmadır." dedi.

Başkan Yıldırım, yaşanan toprakların şehitlerin emaneti olduğunu bilmek gerektiğini ifade ederek, "Ecdadımıza layık nesil olmalıyız. Onların hatıralarını gelecek nesillere devretmeliyiz. Bu vatan için çok bedeller ödendi. Anadolu'nun yurt olmasının çilesi anlatmakla bitmez ama en azından bunun bilincinde olan nesil yetiştirmek için ağıt ve türkülerden oluşan derlemeyi 5 yılda yaptık." diye konuştu.

Belediyeciliği artık yol kaldırım yapma anlayışından çıkardıklarını anlatan Yıldırım, "Artık sosyal ve daha ilerisi kültür belediyeciliğini yapmaya çalışıyoruz. Bu çalışmada büyük acıların yaşandığı Yemen, Sarıkamış, Bulgar Harbi, 93 Harbi, seferberlik yılları, Sakarya savaşlarında söylenen ağıt ve türküler sanat yönetmeni Recep Ergül tarafından kaliteli bir eser olarak ortaya çıktı. Birçok önemli bilinen sanatçı seslendirdi. Bu albümü Talas'taki öğretmenlerin yanı sıra şehrimizdeki diğer 15 ilçedeki öğretmen, kamu kuruluşları, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları gibi toplumun bütün kesimlerine ulaştırıyoruz." şeklinde konuştu.

Yıldırım, mp3 ve track olmak üzere iki farklı formatta hazırlanan eserleri 19 Şubat saat 19.30'da ERÜ Sabancı Kültür Sitesi'nde gerçekleştirilecek konser ve galayla kamuoyuna duyuracaklarını söyledi. Konser'e Ali Rıza Binboğa, Turgay Başyayla, Binali İlgün, Mustafa Tatlıtürk, Recep Ergül, Şahin Arıkan, Harun Kayasandık, Süleyman Akbaş gibi ünlü sanatçıların yanı sıra şiirleriyle Seyfullah Kartal'ın Kayserili şehitler için yazılan türküleri ilk kez seslendireceğini belirten Yıldırım, programa tüm vatandaşları davet etti.CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.