Kayacan: Sağlıklı aile yapısı şart

Kayacan: Sağlıklı aile yapısı şart

Konya Baro Başkanı Fevzi Kayacan, Avukatlar Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı

Kayacan, mesajında, her yıl 5 Nisan'da kutlanan Avukatlar Günü'nün, Türkiye Barolar Birliği'nin aldığı bir kararla bundan sonra ''Avukatlar Haftası'' olarak kutlanacağını bildirdi.
Türkiye'nin, Cumhuriyetin ilanı ile birlikte çağdaş medeniyetler düzeyine ulaşabilmenin çabası içine girdiğini belirten Kayacan, bu anlamda en önemli kazanımın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin kabul edilmesi olduğunu vurguladı.
Türkiye'de bir dönem sistemli bir şekilde uygulanan işkence ve kötü muamelelerin azalmasının oldukça sevindirici bir gelişme olduğuna dikkati çeken Kayacan, mesajında şunlara yer verdi:
''Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin diğer ülkeler için de emsal olarak verdiği kararların yoğunlukla ülkemizde yaşanan olaylara münhasır olması, devlet itibarımızı ciddi bir şekilde sarsmıştır. Özellikle polislerimizin yetiştirildikleri akademilerde konunun öneminin vurgulanması ve bu konuda elle tutulur önlemlerin alınması önemsenmelidir.
Zaman zaman kamuoyuna gelen hunharca katliamlardan sonra idam cezalarının yeniden mevzuatımıza girmesi gerektiği yolundaki tartışmalar asırlık kazanımlarımızı bertaraf edeceği gibi, pozitif düzenlemelere de aykırı bir düşüncedir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine ekli, Ek 6 ve Ek 13 Protokolleri'nin de tarafı olan ülkemizde yeniden idam cezasının gündeme gelmesi Konseye üye olan ülkemizin, üyeliğinin düşürülmesi sonucunu doğurur. Hukuki gerçeklerle bağdaşmayan bu nevi düşünceler yerine, toplumda suç ve suçluyla mücadele konusunda başta güçlü ve sağlıklı aile yapısı olmak üzere, eğitim ve ekonomik yapının güçlendirilmesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Ülkemizin hakkettiği konuma gelmesi ve uluslararası alanda itibarlı olabilmesinin yolu çağdaş eğitimden geçmektedir.''

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.