Katso Başkanı Ötegen: Kars'ta Serbest Bölge Ve Lojistik Merkezi Kurulmalı

Katso Başkanı Ötegen: Kars'ta Serbest Bölge Ve Lojistik Merkezi Kurulmalı

Kars Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Fahri Ötegen, Serbest Bölge'nin kurulması ve Lojistik Merkez'in hayata geçirilmesi için bütün hazırlıkların vakit geçirilmeden tamamlanması gerektiğini söyledi. Ötügen, Kars'ta Serbest Bölge...

Kars Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Fahri Ötegen, Serbest Bölge'nin kurulması ve Lojistik Merkez'in hayata geçirilmesi için bütün hazırlıkların vakit geçirilmeden tamamlanması gerektiğini söyledi. Ötügen, Kars'ta Serbest Bölge ve Lojistik Merkez'in önem arz ettiğini belirtti.

KATSO Başkanı Ötügen Serbest Bölge ve Lojistik Merkez'in Kars için önemini değerlendirdi. Başkan, 2007'de Gürcistan'ın Marabda istasyonunda, 2008'de ise Kars'ta Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanları tarafından temeli atılan toplam 826 km uzunluğundaki Bakü – Tiflis - Kars (BTK) demiryolu projesinin ilk olarak 2011'de bitirileceğinin ifade edildiğini daha sonra ise Gürcistan ve Rusya Federasyonu arasındaki Güney Osetya gerilimi ve birtakım çevresel yanı sıra finansal problemler sebebiyle tarihin 2013'e çekildiği sonuç itibariyle projenin halen daha bitirilemediğe dikkat çekti. Ötügen, proje hayat geçtiği zaman Anadolu'yu Kafkasya ve Orta Asya'ya bağlayan stratejik yollar üzerinde bulunan Kars’ta Serbest Bölge ve Lojistik Merkez'in önem arz ettiğini vurguladı.

'SERBEST BÖLGE İLE LOJİSTİK MERKEZ EKONOMİYE İVME KAZANDIRACAKTIR'

Lojistik Merkezin yanı sıra Serbest Bölgesi’nin Kars için önemine değinen Ötügen, "İlimize kurulacak, Serbest Bölge, Lojistik Merkezin muhtemel faydalarını üst düzeye çıkaracaktır. Serbest Bölge, Lojistik Merkezi ekonomik olarak tamamlayacak ve il ekonomisine ivme kazandıracaktır." dedi.

Türkiye'de 1985 tarihli ve 3218 sayılı kanunda belirtildiği üzere ihracat odaklı üretimi teşvik etmek, doğrudan yabancı yatırımı ve teknoloji transferini hızlandırmak, işletmelerin ihracat yapmalarını sağlamak ve dış ticareti geliştirmek amacıyla kurulan serbest bölgelerin sayısı 2014 itibariyle 19 olduğuna dikkat çeken KATSO Başkanı Ötügen; "İstihdamı artırmak, nitelikli iş gücü sağlamak, ithalatı ucuzlatmak, döviz girişiyle birlikte dış ticaret dengesine pozitif katkıda bulunmak ve bölgesel gelişmişlik farkını azaltmak gibi hedeflerle faaliyete geçirilen bu alanlarda her türlü sanayi, ticari ve hizmet faaliyetleri yapılabilmektedir." ifadelerini kullandı.

Bu alanlarda üretim yapan işletmelerin gelir vergisinden yüzde 100 muaf olduğuna dikkat çeken Ötügen, "Serbest Bölge, Lojistik Merkezi ile birlikte ilimizdeki bölgesel kalkınmayı hızlandıracak ve Kars'ın ekonomik bir cazibe merkezi haline gelmesini sağlayabilecektir. Kars’ın da bu pastadan gereken payı alması, ilimiz ekonomisi açısından hayati bir öneme sahiptir." şeklinde konuştu. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.