Katliamın görüntüleri

Katliamın görüntüleri

İsrailin Gazzedeki saldırılarının ardından ortaya çıkan tablo yüreklerimizi burkarken Kayalıpark alanında sergilenen fotoğraflar sergiyi gezenlerin yüreklerini yaktı

İsrail’in Gazze’ye yaptığı saldırılar tüm dünyanın tepkilerini çekmeye devam ediyor. IHH İnsani Yardım Vakfı ve AYDER Anadolu Yardımlaşma Derneği tarafından Kayalıpark alanında açılan vahşetin sergisi izleyenlerin yüreklerini yakıyor. İsrail’in son olarak Gazze’de yaptığı saldırıdan sonra objektiflere yansıyan görüntülerden oluşan ve yüzlerce acı tablonun yer aldığı sergiyi gezenler İsrail’e bir kez daha tepkilerini dile getirirken yaşanan zulmün bir an evvel bitirilmesini istedi. İHH basın Sözcüsü Şükrü Nortcu, serginin açılışında yaptığı konuşmada işgalci İsrail’in 60 yıldır Filistin halkına karşı aralıksız saldırı düzenlediğini ifade ederken, “Sürdürülen zulüm ve yok etme, bugün yüzlerce Filistinli sivilin katledilmesiyle sonuçlanan yeni bir saldırıyla artık dayanılmaz bir hal almıştır. Gazze ve Filistin bir İslam toprağıdır. Bu nedenle Gazze’ye ve Filistinlilere yapılan son saldırılar ve işlenen cinayetler İslam dünyası ve tüm dünya için önemli bir tehdittir. Siyonist rejime ait uçaklar, helikopterler ve gemilerle Gazze’de stratejik noktaları hatta tedavi için hastanelere yaralı taşıyan ambulansları dahi bombalayarak en iğrenç yüzünü göstermiştir” dedi.

ZULME RAĞMEN AYAKTA
Nortcu, yapılan saldırılardan tüm İslam dünyasının büyük üzüntü duyduğunu da dile getirirken, “Gazze’ye düzenlenen saldırılarda birçok hükümet binasıyla birlikte İHH’nın davetlisi olarak Türkiye’yi, AYDER’in davetlisi olarak Konya’mızı ziyaret eden Beyt Hanun Belediye Başkanı’nın makamı da vurulmuş ve çevresindeki sivil yerleşim birimleri yerle bir olmuştur. 400’ü aşkın şehit 2 binin üzerinde yaralı olduğu bilgileri bölgeden bizlere ulaşmaktadır. Son saldırının hedeflerinden biri Gazze’deki yasal Filistin hükümetini yıkmaktır. 2 yıldır insanlık dışı ambargo, kuşatma, yoksullaştırma ile kitlesel cezalandırmaya tabii tuttukları Gazze’de hükümete karşı sosyal bir patlama oluşturmaya çalışan İsrail ve yandaşları bunu başaramamışlardır. Gazze açlık, ilaçsızlık, yakıt sıkıntısı ve tüm yoksul bırakılma çabalarına rağmen direncini, onurunu ve hükümetini sahiplenmekten geri durmamıştır. Siyonistleri öfkelendirin de bu olmuştur.
SEFERBERLİK BAŞLATTIK
IHH ve AYDER olarak yardım seferberliği başlattıklarını da dile getiren Nortcu, “Bizler İsrail’e ve aldıkları rol oranında tüm yandaşlarını bu katliam sebebi ile kınamaktan öte yapabilecek işler olduğuna inanıyoruz. Bu amaçla geniş bir yardım seferberliği başlattık. Bizim kutsallarımızın korunması için verdikleri mücadeleden Filistin halkının yalnız olmadığını ispatlamak için tüm kişi, kurum ve kuruluşları yardım kampanyasına desteğe çağırıyoruz. Bu çerçevede bizler İHH olarak bombaların düştüğü günden itibaren Filistin için 1 Milyon TL nakdi yardım ayırdık. Daha önce 59 Filistin’li yaralıyı tedavi ettirmek için Türkiye’ye getirdiğimiz gibi şu anki saldırılarda yaralanan kardeşlerimizi getirmek için girişimlerimiz devam etmektedir. Önümüzdeki haftalarda bölgeye göndermeyi amaçladığımız yardım uçağı ve yük gemisi ile Filistin halkı için acil gereksinimleri olan ilaçtan, gıdaya, çocuk mamasından battaniyeye kadar birçok ürünü ulaştıracağız” derken bu yardımlara tüm Konya halkının ve İslam ülkelerinin destek vermesini istedi.
RAFAH SINIR KAPISI AÇILMALI
Türkiye’deki siyasi iktidardan hamasi çağrılar ile yetinmemeleri gerektiğinin de altını çizen Şükrü Nortcu, “Konya semalarında Gazze’ye ölüm yağdıran İsrail Hava Kuvvetleri’ne ait pilotların idman yaptırdığı eğitimlerine son vermelerini ve İsrail ile bütün siyasi, sosyal, savunma ve askeri ilişkilerini askıya alınmasını istiyoruz. Buradan Mısır hükümetine de çağrı yapıyoruz. Müslümanlıklarının ve insanlıklarının gereği olarak insani yardımların Gazze’ye ulaştırılması için Rafah sınır kapısını açmalıdır. Tüm bu yaşananların ifadesi olarak İsrail soykırımının bir belgesi olan fotoğraf sergisini açıyoruz. Bu gün Cuma namazının ardından Şerafettin Camisinde Filistinli kardeşlerimiz için gıyabi cenaze namazı kılınacaktır. Cumartesi günü ise saat 13.00 de Atatürk Lisesi önünden Filistin halkına destek olmak için Kayalıpark’a kadar yürüyeceğiz. Tüm Konya halkını cenaze namazı ve mitingimize davet ediyoruz” diye konuştu.

ALİ SAİT ÖGE

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.