‘Kasaba Taşı’ ilgi görüyor

‘Kasaba Taşı’ ilgi görüyor

Karaman'ın Kazımkarabekir ilçesinde yıllardır yapı malzemesi olarak kullanılan ''kasaba taşı''nın turistik bölgelerden yoğun talep gördüğü belirtildi.


Belediye Başkanı Muammer Fevzi Sarı yaptığı açıklamada, Kazımkarbekir ilçesinde yer altından tabakalar halinde çıkarılan beyaz renkteki taşın civarda ''kasaba taşı'' olarak bilindiğini ve son yıllarda çevre düzenlemesine olan ilginin artmasıyla taleplerin de arttığını söyledi. 
Bu taşın ilçe insanının geçim kaynaklarından biri olduğunu ifade eden Sarı, ''Bu taş ilçe sınırlarımız içinde belli alanlarda toprağın yaklaşık 1.5 metre altında görülüyor. Yerin altına doğru 14- 15 tane taş katmanı var'' dedi. 
Sarı, taşın kalınlığının 5 ile 10 santimetre arasında değiştiğini büyük parçalar halinde ve sadece insan gücüyle çıkarıldığını dile getirerek, şunları kaydetti: 
''Yer altında çıkarılan taş işlenebilir derecede yumuşakken hava ile temas ettikten sonra sertleşmeye başlıyor. Taş yıllar geçtikçe deforme olacağı yerde iyiden iyiye sertleşiyor. İlçemizde bulunan bir çok evde ve bahçede bu taşlar yapı malzemesi olarak kullanılıyor. Şu anda ilçemizde tarihi 250 yıl öncesine dayanan evlerde bu taşlar kullanıldığı gibi ilçemizdeki Karamanoğlu ve Selçuklu dönemine ait eserlerde de bu malzeme kullanılmış. 1960'lı yıllara kadar vatandaşlar, bu taşı yer altından çıkararak önemli gelir elde etmişler. Ancak yurt dışına işçi olarak gidilmesinin ve tuğla ile briketin çoğalmasından sonrada talep iyice azalmış.'' 
Son yıllarda özellikle büyükşehirlerde ve turizm bölgelerinde belediyelerin ve özel sektörün park, bahçe ile çevre düzenlemesine verdikleri önemden dolayı bu taşa talebin yeniden artmaya başladığını belirten Sarı, ''kasaba taşı'' ile inşa edilen yapıların estetik açıdan daha hoş göründüğünü ifade etti. 
Sarı, Antalya, Mersin ve Alanya'da bir çok turistik tesisin çevre düzenlemesinde bu taşların kullanıldığını anlatarak, şöyle devam etti: 
''Turistik bölgelerin dışında Konya, Ankara ve İstanbul'dan da birçok belediyeden talep geliyor. Son yıllarda bir talep patlaması var. İlçemizde bu işi yapan arkadaşlarımız talepleri karşılamakta sıkıntı çekiyor. Biz de belediye olarak teknik yöntemlerle taş çıkarılabilecek bir ocak açarak, hem taşımızın tanıtımını yapıp hem de belediyemize gelir elde etmek istiyoruz.''

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.