Karsiad Başkanı: Btk Demiryolunun Adı Bakü-tiflis-erzurum Olsun!

Karsiad Başkanı: Btk Demiryolunun Adı Bakü-tiflis-erzurum Olsun!

Kafkas Sanayici ve İşadamları Derneği(KARSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sultan Murat Dereci, Bakü - Tiflis – Kars (BTK) demiryolunun Kars ayağındaki lojistik merkezin, projesinin dahi çizilemediğini hatırlattı. Erzurum'da ise lojistik merkezin...

Kafkas Sanayici ve İşadamları Derneği(KARSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sultan Murat Dereci, Bakü - Tiflis – Kars (BTK) demiryolunun Kars ayağındaki lojistik merkezin, projesinin dahi çizilemediğini hatırlattı. Erzurum'da ise lojistik merkezin kurulup çevre düzenlenmesine geçildiğine dikkat çeken Dereci; Bakü Tiflis Kars demiryolunun adının Bakü Tiflis Erzurum demiryolu olmasını önererek, 'Biz bu hayalle ne zamana kadar yaşayacağız?' diye sordu.

KARSİAD Yönetim Kurulu üyeleri basın mensuplarıyla kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Gündemin BTK demiryolu, lojistik merkez ve Aktaş Sınır Kapısı olduğu toplantıda Başkan Dereci, BTK ile ilgili Kars'lıların tam manasıyla bir şey bilmediklerini söyledi. Söylenenlere bakıldığı zaman, Azerbaycan tarafının Türkiye tarafına sitem ettiğini duyduklarını aktaran Dereci; "Azerbaycan'ın 'Biz işimizi yaptık siz niye yapmıyorsunuz?' dediği ve yine bununla ilgili buradaki büyükelçi ile Kars Milletvekillerinin münazaraları olduğunu duyuyoruz. Proje geciktikçe bize de zararı var. Kars kaybediyor, Türkiye kaybediyor. Bu yatırımı katma değere dönüştüremiyoruz. Bu bir ölü yatırım oluyor." ifadelerini kullandı.

'BTK İLE İLGİLİ SORUN VAR İSE AÇIKLAYIN'

Kars'ta ki sivil toplum kuruluşları dahil hiç kimsenin BTK ile ilgili bilgisinin olmadığının altını çizen Dereci; "Bir sorun varsa da açıklanması lazım, biz bu hayalle ne zamana kadar yaşayacağız? Denmesi gerekir ki şu proje şu kadar uzadı. Birisi diyor 2015 birisi diyor 2016'da bitecek. Birisi diyor yatırım durduruldu. Ne olduğu konusunda ne siyasiler bize bilgi veriyor, ne de valilikte bir bilgi var." ifadesini kullandı,

Burada işin Kars'ta faaliyet yürüten sivil toplum örgütlerine düştüğüne dikkat çeken Dereci; "Aktif bir şekilde çalışmamız lazım. Bu şehre bakan geliyor, siyasiler geliyor ve her gelene bunu sormamız gerekiyor. Her ortamda dile getirmeliyiz. Kars için bir şeyler yapmak istiyorsak bunu her gün gündeme getirmek zorundayız. Buna hükümet aleyhi veya taraftarı olarak bakmamalıyız. Kars olarak bakmamız lazım, her gün basında yer almalı ki bir şeyler olsun. Biz buraya gelen bakan laylaylom dersek gerçek manada sorunları anlatmaz isek, rapor başka türlü gider." dedi.

'BAKÜ – TİFLİS – KARS DEMİRYOLUNUN ADI, BAKÜ – TİFLİS – ERZURUM DEMİR YOLU MU OLDU?’

Kars olarak BTK'nın nimetlerinden daha iyi yararlanmaları gerektiğine değinen Başkan Dereci; "Kars'ta kurulacağı söylenen, lojistik merkez ile ilgili halen daha nereye tam olarak yapılacağı ve belli bir somut projenin olmaması sadece lafta kalması, çalışma yapılmamasına karşın hareket geçilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda Kars'lı hemşehrilerimizi bilgilendirmeyi düşündük. Karslılar olarak ve Karslı iş adamları olarak lojistik merkezi yapımı konusunda sustuk kaldık. Projesi nasıl? Nasıl yapılacak? Binalar nasıl olacak? Demir yolu hattı nasıl gelecek? Nerede bağlanacak? Bunlarla ilgili hiçbir bilgi yok. Sadece lojistik merkez Kars’ta deniliyor. Bizle beraber Erzurum'da Lojistik Merkez kurmaya başladı. Şu anda onlar çevre düzenlemesini yapıyor. Bu projenin ismi Bakü – Tiflis – Erzurum’mu oldu. Kars'ta henüz proje yok!"

'Kars'a kurulacak denilen lojistyik merkezin projesi yok ise bu bizim eksikliğimiz olur' diyen Dereci; "Biz Karslılar olarak siyasileri harekete geçirememişiz. Kendimiz harekete geçmemişiz. Bu eksikleri dile getirip bir an evvel gündem yapmak gereğini duyuyoruz." şeklinde özeleştiride bulundu.

'KALKINMADA ÖNCELİKLİ 6. İL OLMAKTANSA SERBEST BÖLGE OLMALIYIZ'

Lojistik merkezin yanı sıra Kars'ın Serbest Bölgeye olan ihtiyacına da değinen Dereci; "Serbest Bölgenin olması Kars'a çok önemli avantajlar sunacaktır. Serbest Bölge olduğunuz zaman buraya gelen mal direkt ihraç mal olacak yani ihraç etmiş oluyorsunuz. O zaman biz burada KDV gibi birçok vergiden muaf duruma gelmiş olacağız. Bu tabi şehrimize yatırımcının gelmesini sağlayacaktır. Kalkınmada öncelikli 6. il olmaktansa Serbest Bölge olmalıyız. Bunun Kars’a faydası var. Bu gerçekleşir ise Kars’a istihdam sağlayacaktır." görüşlerini dile getirdi.

'AKTAŞ SINIR KAPISI DEĞERLENDİRİLMELİ'

Başkan Dereci, Türkiye'nin üçüncü büyük Sınır Kapısı olacağı ileri sürülen, Çıldır Aktaş Sınır kapısının Gürcistan üzerinden Türki Cumhuriyetler ve Orta Doğuya Türkiye'nin açılacak en önemli ticaret noktası olacağının her fırsatta dile getirildiğini burada da aksaklıkların devam ettiğini gözlemledikleri kaydetti. Dereci, "Kars'a bakılan yönü ile açılacak kapı vesilesiyle Gürcistan, Azerbaycan ve Türki Cumhuriyetler'e gidip oradaki iş dünyası ile buradaki iş dünyasının temsilcilerinin bir araya gelerek tanışmaları gerekiyor. Tanışmaz isek kapı açıldığı zaman o insanlar ihracatı kimlerle yapacaklardır? Bu alanda bizlerin gidip iş görüşmeleri yapması gerekiyor." dedi.

Dış ticaret konusunda Karslı iş adamlarının kendilerini geliştirme ve yenilemeleri gerektiğine de vurgu yapan Dereci; "Aktaş sınır kapısı açıldığı zaman bizler BTK'nın nimetlerinden yararlanmak istiyor isek kendimizi yenilemeli, geliştirmeli ve ticari köprüler şimdiden kurmalıyız." şeklinde konuştu. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.