Kars, Ardahan Ve Iğdırlılar Başkent'i Renklendirecek

Kars, Ardahan Ve Iğdırlılar Başkent'i Renklendirecek

Başkent Ankara, illerin tanıtım günleri kapsamında bu kez Kars, Ardahan ve Iğdır illerini ağırlıyor.

Başkent Ankara, illerin tanıtım günleri kapsamında bu kez Kars, Ardahan ve Iğdır illerini ağırlıyor. Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) 7 Kasım Perşembe günü başlayacak Kars, Ardahan, Iğdır Tanıtım Günleri’nde çeşitli etkinlikleri izleyebilecek ziyaretçiler yöreye özgü kaşar, kaz, çeçil peynir ve balı da tadabilecek.

Kars Valiliği, Ardahan Valiliği, Iğdır Valiliği; Kars, Ardahan, Iğdır Serhatlılar Birliği Federasyonu öncülüğünde; KAI Federasyonu, vakıf ve derneklerin katkı ve katılımlarıyla ilk kez düzenlenecek Kars, Ardahan, Iğdır Tanıtım Günleri 7-10 Kasım günleri arasında AKM’de gerçekleşecek. Fuara ilişkin açıklama yapan Kars, Ardahan, Iğdır Serhatlılar Birliği Federasyonu Genel Başkanı Erdoğan Yıldırım, bir ilki gerçekleştirecek olmanın mutluluğu ve heyecanını yaşadıklarını söyledi. Kars, Ardahan ve Iğdır kökenli vatandaşların en fazla olduğu illerden birinin Başkent Ankara olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şöyle devam etti: “Gerek hemşehrilerimiz, gerekse bölgemizin kültürünü ve mutfağını merak eden dostlarımız uzun süredir Ankara’da fuar açılmasını arzu ediyordu. Üç ilimizin valiliği ve federasyonumuzun öncülüğünde hazırlıklarına aylar önce başladığımız tanıtım günlerimiz, 7 Kasım Perşembe günü başlayacak. Amacımız bölgemizin tarihini, kültürünü, manevi değerlerini, doğal değerlerini, kış turizmini, diğer turizm alanlarını tanıtmak. Düzenlenecek Tanıtım Günleri'nde yöresel lezzetlerimiz olan kaz, kaşar peyniri, çeçil peyniri, bal, yöresel yemekler, turistik el emeği ürünler de tanıtılacak ve satışa sunulacak. Ayrıca bölgemiz için çok önemli olan Ebu'l Hasan Harakani konulu panel düzenlenecek. Bu panelde Ebu'l Hasan Harakani anlatılacak ve anılacak. Diğer yandan bölgemizin başka bir kültür değeri olan aşıklarımız da fuara dinletileriyle renk katacak. Yöremizin sanatçıları da verecekleri konserlerle bölgemizi en iyi şekilde tanıtacaktır.”

“BİR HAYAL GERÇEKLEŞİYOR”

Bölgeden gelen esnafların da ürettikleri ürünleri tanıtma ve satma imkânı bulacağını kaydeden Erdoğan Yıldırım, “Hemşehrilerimizin bu organizasyona en yüksek katkıyı vereceklerini ümit ediyoruz. Hemşehrilerimizle birlikte sosyal ve kültürel bütünlüğümüz çerçevesinde, Kars Ardahan Iğdır'ı Ankara'da yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. Bölgemizi ve illerimizi tanıtmak için bizlere destek veren başta sayın valilerimize, milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, kaymakamlarımıza, İl Kültür ve Turizm müdürlüklerimize, Serhat Kalkınma Ajansı'na, KAI Federasyon, Vakıf ve Dernekleri'ne desteklerinden dolayı şimdiden teşekkür ederim. Yıllardır hayal ettiğimiz ve ilk kez gerçekleşecek Kars Ardahan Iğdır Tanıtım Günleri'nin 7 Kasım 2013 Perşembe günü saat 10.30 yapılacak açılışına tüm hemşehrilerimiz ve Ankaralıları davet ediyoruz.” dedi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.