Karavan Parkı yoğun ilgi görüyor

Karavan Parkı yoğun ilgi görüyor

Konya’nın ilk ve tek karavan parkı Karatay Belediyesi Karavan Parkı, turistik geziye karavanlarıyla çıkan yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmez uğrak yeri olmaya devam ediyor

Özellikle pandemi dolayısıyla daha fazla tercih edilmeye başlanan Karavan turizminden Konya’nın pay alması amacıyla oluşturulan Karatay Karavan Parkı, bu kapsamda turistleri ağırlamayı sürdürüyor.  Karavanlarıyla seyahat eden ve şehrin tarihi, kültürel ile doğal güzelliklerini ziyaret etmek amacıyla Konya’ya gelen yerli ve yabancı turistler, Adana Çevre Yolu ve Ereğli Çevre Yolu’nun kesiştiği alandaki 2 bin metrekarelik Karatay Karavan Park Alanı’nda konaklamadan Konya’dan ayrılmıyorlar. 

Karatay Karavan Parkı’nda konaklayan ziyaretçiler için her şey düşünüldü. Karavan aracı için 50 metrekarelik park ve 15 metrekarelik çadır alanı dışında doğayla iç içe olma fırsatı sunan Karatay Karavan Parkı’nda ziyaretçilerin daha rahat vakit geçirebilmeleri için tuvalet, lavabo ve banyo imkânının yanı sıra ücretsiz elektrik ile su imkanı da bulunuyor.  Ziyaretçiler ayrıca, Karatay Karavan Parkı’nın hemen bitişiğinde bulunan Karatay Şehir Parkı ve Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi’ni gezmeden Konya’dan ayrılmıyor.

TURİSTLER KARATAY KARAVAN PARKINDAN MEMNUN

Karatay Karavan Parkı’nda konaklayan yerli ve yabancı ziyaretçiler, Karatay Belediyesi'nin bu hizmetinden dolayı çok memnun kaldıklarını dile getiriyorlar.  Karatay Karavan Parkı’nda her türlü ihtiyaçlarını ücretsiz olarak karşılayabildiklerini, parkta sunulan hizmetlerin ücretsiz olmasının kendileri için önemli bir ayrıntı olduğunu vurgulayan turistler, bu tür projelerin Türkiye’nin tüm belediyelerine de örnek olmasını istediklerini belirtiyor. Konya’yı gezmek için Fransa’dan gelen yabancı turistler, “Bu kamp alanını Fransa’ya ait aplikasyonlardan bulduk ve buraya geldiğimizde karavan kullananlar için oldukça güzel tasarlanmış olduğunu gördük. Karavan araçlarımız, çadırlarımız ve konaklamamız için yerler var. Kısacası karavan seyahatçileri için gereken her şey burada mevcut. Emeği olan herkese teşekkür ediyoruz” dedi. İngiltere’den karavanlarıyla dünya turuna çıkan İngiliz Chris ve Marianne Fisher çifti ise, Kovid-19 salgınının etkisini göstermesiyle üç günlüğüne geldikleri Türkiye’de Konya’yı da ziyaret etti. Karatay Karavan Parkı’nda konaklayan çift, sosyal medya hesaplarından Karavan Parkı’nda kaldığı süre boyunca yayın yapmayı da ihmal etmedi. İngiliz turist Chris Fisher, yaptığı yayınla Karatay Karavan Parkı’ndaki olanakları övdü. Fisher, şunları söyledi: “Konya’dayız ve çok güzel bir şehir. Şu anda da karavan parkı alanına geldik. Burada piknik yapabileceğiniz alanlar var, tuvaleti, lavabosu, suyu ve duş imkanı bulunuyor ve her şey çok güzel. Tüm dostlarımızı buraya bekliyoruz.” Turizm sektörüyle uğraşan ve Kastamonu’dan Konya’ya gelen Emre Özgem de, ailesiyle birlikte kaldığı karavanıyla birlikte Karatay Karavan Parkı’nı tercih edenler arasındaydı. Yaz ayları dolayısıyla Türkiye turuna çıktıklarını belirten Emre Özgem, Karatay Karavan Parkı ile ilgili olarak şunları söyledi: “Karatay Belediyesi’nin karavan parkını zaten çok methediyorlardı. Biz de iki gündür de buradayız. Burayı deneyimledik ve hizmetler güzel, personel oldukça bizimle ilgililer. Parkın temizliği ve düzeni gayet iyi. Karavan turizmiyle ilgili sosyal medya hesaplarımızdan da burayı bütün arkadaşlarımıza tavsiye ettik. Böyle yerlerin her şehre nasip olmasını istiyoruz.”  Ankara’dan Konya’yı ziyarete gelen Ayhan Akbaş ise özellikle pandemi ile birlikte birçok insan gibi karavan turizmine ilgi göstermeye başlayan vatandaşlar arasında olduklarının altını çizdi. Yaz ayları boyunca eşi ve çocuklarıyla birlikte seyahat etmeye başladıklarını aktaran Akbaş, “Konya’nın karavan parkına sahip olması dolayısıyla burada konaklama kararı aldık. Oldukça güzel bir tesisle karşılaştık. Açıkçası biz bu kadarını da beklemiyorduk. Elektriği, suyu yeşil alanlarıyla her şeyi var. Çok beğendik burayı ve herkese de burayı tavsiye ediyoruz. Karatay Belediyesi’ne de çok teşekkür ediyorum. Umarım burası ülkemizdeki diğer belediyelere de örnek olur diye düşünüyorum” şeklinde konuştu. 

Eşiyle birlikte İzmir’den Malatya’ya giderken Karatay Karavan Parkı’nda mola veren, dönüşte yeniden bu parkta kalan İbrahim Bağırdı da Karatay Karavan Parkı’nı çok beğendiklerini ifade etti. “Daha önce burayı duymuştuk ve duyduğumuz kadar da varmış gerçekten” diyen İbrahim Bağırdı, “Kamp alanıyla, lavabolarıyla, suyu, elektriği ve daha birçok hizmetiyle burayı gerçekten çok güzel bir yer. Özellikle pandemi ile birlikte bu tür alanlar daha da önemli hale geldi. Bu park alanı da salgın şartları ve hassasiyetine uygun bir şekilde tasarlanmış. Bugüne kadar birçok karavan parkını görme ve konaklama imkanı bulduk ancak Karatay Karavan Parkı bu alanca bence 1 numara. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Ailesiyle birlikte Karavan seyahati yapan ve Karatay Karavan Parkı’nda kalan Ayşegül Sarıyaşar, doğayı ve karavan turizmini çok sevdiklerini belirterek 10 yıldır böyle bir hayatı tercih ettiklerini kaydetti.  Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca da yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği iller arasında yer alan Konya’nın, karavan turizminden de yararlanması için gayretlerinin süreceğini belirterek tüm misafirleri Karatay Karavan Parkı’na davet etti. Kılca, Konya’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin bir günlüğüne de olsa şehirde konaklamasını sağlamanın hem tanıtım açısından hem de ekonomik getiri bakımından önemli olduğunu ifade ederek, burada konaklayan turistler için her türlü imkanı sunduklarını ve Karavan Parkı’nda konaklayan turistlerin Konya’dan memnun ayrıldıklarını sözlerine ekledi.

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.