Karatay, Alzheimer Günü’nde buluşturdu

Karatay, Alzheimer Günü’nde buluşturdu

Karatay Belediyesi, Karatay Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi’nden faydalanan hastaları ve hasta yakınlarını 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde düzenlediği bir programla buluşturdu. Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca hasta ile hasta yakınlarını yalnız bırak

Karatay Belediyesi, Karatay Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi’nden faydalanan hastaları ve hasta yakınlarını 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde düzenlediği bir programla buluşturdu. Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca hasta ile hasta yakınlarını yalnız bırakmadı.

Karatay Belediyesi, “21 Eylül Dünya Alzheimer Günü” dolayısıyla Karatay Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi’nde bir program düzenledi.

Programa Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, hayırsever iş insanı Mehmet Ali Atiker, Türkiye Alzheimer Derneği yönetimi, Alzheimer hastaları ve hasta yakınları katıldı.

Başkan Hasan Kılca, İl Sağlık Müdürü Mehmet Koç ve hayırsever iş insanı Mehmet Ali Atiker; etkinlikte 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’ne özel olarak hazırlanan pastayı hasta ve hasta yakınlarıyla birlikte kesti. Hasan Kılca, Mehmet Koç ve Mehmet Ali Atiker; merkezden faydalanan hastalar ile hasta yakınlarıyla da tek tek ilgilenerek onlarla bir süre sohbet etti.

HASTALARA VE YAKINLARINA KATKI SAĞLANIYOR

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde Alzheimer konusunda bir farkındalık oluşturmak amacıyla söz konusu programı düzenlediklerini söyledi.

Başkan Hasan Kılca şunları aktardı: “Öncelikle bütün hastalarımıza ve hasta yakınlarımıza şifalar diliyorum. Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezimiz, 2016 yılından bu yana Konya genelindeki tüm Alzheimer hastalarına hizmet veriyor. Merkez, Karatay Belediyemiz öncülüğünde Necmettin Erbakan Üniversitesi, Türkiye Alzheimer Derneği Konya Şubesi, hayırsever işadamlarımız ile gönüllülerimizin katkılarıyla önemli işler yapıyor. Hastalarımızı her sabah evlerinden servislerimizle alıyoruz. Büyüklerimiz merkezde gün boyunca rehabilite, tedavi ve sosyalleşmelerine yönelik bir programla verimli vakitler geçiriyorlar. Akşam da yine belediyemizin tahsis ettiği servisle hastalarımızı tekrar evlerine bırakıyoruz. Bu hizmetle hem hasta yakınlarımızı rahatlatmış oluyoruz hem de hastalarımızın yaşamlarına önemli bir katkı sağlamış oluyoruz.”

BU MERKEZ, ÇOK GÜZEL BİR ÖRNEK

Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç da Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi’nin Türkiye ve Konya adına gurur verici bir tesis olduğunu vurguladı. Koç; “Ülkemiz ve şehrimiz adına gurur verici bir tesis. Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi’nde çınarlarımıza sahip çıkılıyor. Bu tesis, sosyal devlet olarak ülkemizin geldiği noktanın çok güzel bir örneği” dedi.

Merkezin hayata geçmesi ve faaliyetlerini sürdürmesinde emekleri bulunan Hayırsever İş İnsanı Mehmet Ali Atiker ise şunları aktardı; “Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi, Konyamız için örnek bir hizmet. Burası Türkiye ve Konya’da örnek bir tesis. Gündüz Yaşam Merkezi, Alzheimer hastalarının yanı sıra hasta yakınlarına da büyük katkı sağlıyor.”

MERKEZ LİTERATÜRE GİRDİ

Türkiye Alzheimer Derneği Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Figen Güney ise Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi’nin öneminden bahsetti.

Merkezin 2016 yılından bu yana Konya’ya hizmet verdiğini aktaran Figen Güney; “Merkezimiz; Karatay Belediyesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Konya İl Sağlık Müdürlüğü ve hayırseverlerimizin desteği ile gönüllülerle birlikte 2016’dan bu yana şehrimize hizmet veriyor. Yaklaşık 100 hastaya verdiğimiz merkezimize Konya halkının da ilgisi çok fazla. Hem hastalar hem de hasta yakınları merkezimizden çok memnun. İnşallah böyle merkezlerin sayıları daha da artar. Merkezimiz, Dünya Sağlık Örgütü tarafından literatüre girmiş durumda. 2018’de dünyanın 8 ülkesindeki örnekleri arasından merkezimiz, örnek proje olarak seçildi” dedi.

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.