Karaduman: Asgari ücret 2 bin 500 TL olsun

Karaduman: Asgari ücret 2 bin 500 TL olsun

Saadet Milletvekili Abdulkadir Karaduman, açlık sınırının 1.900 TL olduğu Türkiye’de asgari ücretin en az 2 bin 500 TL olması gerektiğini belirtti.

Saadet Partisi Gençlik Kolları Genel Başkanı ve Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında ülkedeki gelir adaletsizliğine ve asgari ücretin durumuna dikkat çekerek, “Bugün yıllık enflasyon yüzde 20’yi aşmış, 4 kişilik ailenin açlık sınırı 1.943 lira, yoksulluk sınırı 6.328 lira olmuştur. Paramız ocak ayından bu yana yüzde 45 değer kaybetmiştir. Bir asgari ücretlinin maaşı, yaklaşık 350 dolardır, yani 1.603 TL’dir” diye konuştu.

ÇAY VE SİMİTLE TBMM’YE GELDİ!

Karaduman, elindeki çay ve simidi basın mensuplarına göstererek, Ankara’da bir simidin bir buçuk, çayın ise 1 liraya satıldığını, her öğün çay ve simit tüketilse beş kişilik bir ailenin aylık çay ve simit tüketim tutarının bin 125 liraya denk geldiğini söyledi.

Karaduman, “Asgari ücretten çay ve simidi çıkardığımız zaman elde 478 TL kalıyor. Bu para ile elektrik, doğalgaz, su faturaları ile diğer harcamalarını yapmasını istiyor. Bir an önce bu soruna çözüm bulunmalı” değerlendirmesini yaptı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun asgari ücreti belirlemek üzere yaptığı ilk toplantıya değinen Karaduman, komisyonun, emekçi ve işçilerin yaşamını sürdürebilecek zamları vermesini beklediklerinin altını çizdi.

Karaduman, “Açlık sınırının bin 900 TL’yi aştığı Türkiye’de asgari ücretin en az 2 bin 500 TL olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

 

16 YILDA 22 BİN İŞÇİ İŞ KAZASINDA ÖLDÜ

Ülkede yaşanan işçi ölümleri ve haksız uygulamaların insan canının ne kadar kıymetsiz olduğunu ortaya koyduğunu belirten Karaduman, son 16 yılda yaklaşık 22 bin, 2017’de 2 binden fazla, bu yıl ise kasıma kadar bin 800 işçinin iş kazalarında hayatını kaybettiğine dikkati çekerek, “Günde 4 işçinin öldüğü ülkemiz işçi ölümlerinde Avrupa birincisi olurken dünya sıralamasında ise El Salvador ve Cezayir’in ardından gelmektedir” dedi.

Hükümetin “işçilere ve kölelere özgürlük” diyerek yola çıktığını ancak zaman içerisinde işçi ve emekçileri köleye dönüştürdüğünü ifade eden Karaduman, “Her gün iş kazaları veya cinayetleri oluyor. İktidar, bu cinayetlerin önlenmesi için değil, duyulmaması ve araştırılmaması için tedbir alıyor. İşçi ölümlerinin duyulmaması için yayın yasakları uyguluyor” diye konuştu.

İŞÇİ ÖLÜMLERİ İKTİDAR İÇİN FITRAT!

Karaduman, “Yapımı tamamlanan ve temeline 52 insan bedeninin gömüldüğü 3. havalimanının inşaatındaki işçiler en temel haklarını dile getirdikleri için her türlü baskıya maruz bırakıldılar, gözaltına alındılar ve tutuklandılar. Dün de tahliye edildikleri için mutluyuz”  diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.