Karadeniz'de petrol yok mu?

Karadeniz'de petrol yok mu?

BP Karadeniz'de petrol bulamadı. Peki hükümet ne yapacak? Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, BP'nin Karadeniz'deki aramalarda petrol bulamadığı yönündeki açıklamasıyla ilgili olarak ''Birçok firmanın farklı tercihleri olabilir. Buna saygı gösteriyoruz. Biz Karadeniz'de arama çalışmalarına devam edeceğiz'' dedi.

Bakan Yıldız, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği'nin (ELDER) Rixos Otel'de düzenlenen 1. Olağanüstü Genel Kurulu'na katıldı.

Buradaki konuşmasının ardından, Yıldız, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

BP yetkililerinin Karadeniz'de petrol bulamadığını yönündeki açıklamalarını sorması üzerine Bakan Yıldız, firmaların bir kısmının Karadeniz'i tercih ederken diğer bir kısmının Karadeniz yerine çalışmalarını başka yerlere kaydırabilmesine saygı duyduklarını söyledi.

Karadeniz'in söz konusu firma için kuru çıkabileceğini ama kendileri için su olmaya devam ettiğini dile getiren Yıldız, ''Bir başka firma şu anda Karadeniz'de çalışma yapmak istediğini bize belirtti. Bu konudaki çalışmaları TPAO yürütecek. Birçok firmanın farklı tercihleri olabilir. Buna saygı gösteriyoruz. Biz Karadeniz'de arama çalışmalarına devam edeceğiz'' dedi.

Bakan Yıldız, her bir donenin jeolojik olarak kendileri için değerli olduğunu ifade ederek, görüştükleri firmanın daha önce Karadeniz'de arama yapmamış bir firma olduğunu bildirdi.

''Sonuç Türkiye'nin siyasi istikrarının başarısı''

Dünya Enerji Konseyi Kongresi'nin 2016'da İstanbul'da düzenlenmesiyle ilgili görüşünün sorulma üzerine Yıldız, organizasyonun 3 yılda bir düzenlenen ve oldukça önemli nitelikte olduğunu belirterek, ''Sonucu, Türkiye'nin siyasi istikrarının ve enerji sektörünün bir başarısı olarak görüyorum. Bu dünyadaki en önemli organizasyonlardan biri olarak kabul ediliyor. Yaklaşık 7 bin kişiyi 2016 yılında İstanbul'da ağırlayacağız. Emeği geçenleri kutluyorum'' diye konuştu.

Trakya'daki doğalgaz aramalarıyla ilgili bir soru üzerine ise Bakan Yıldız, şu bilgileri verdi:

''Trakya'da doğalgaz ve kaya gazı arama çalışmaları yürüten bir firma var. Amaç 'Kafkas Zonu' denilen Trakya'yı da içine alan yapı içinde bir şey varsa onu bulmaya çalışmaktır. Bu çalışmalar bittiğinde sonuçları kamuoyuyla paylaşacağız.''


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.