Karadağ'daki Yılkı atlarının su çilesi

Karadağ'daki Yılkı atlarının su çilesi

Karaman Karadağ'da yaşayan Yılkı atları, bölgede bulunan tek su kaynağı çeşmenin kuruması üzerine zor günler yaşıyor.

Karaman Karadağ'da yaşayan Yılkı atları, bölgede bulunan tek su kaynağı çeşmenin kuruması üzerine zor günler yaşıyor. Yüzlerce at, damla damla akan çeşmeye sırayla ağızlarını dayayarak, susuzluğunu bir nebze olsun gidermeye çalışıyor.

Makineli tarıma geçilmesi ile birlikte Karadağ'a bırakılan atlar, aradan geçen süre içinde doğal hayata uyum sağlayıp vahşileştiler. Zamanla çoğalan ve kendi başlarına yaşamayı öğrenen Yılkı atları, Karadağ'ın adeta simgesi haline geldi. Bugün sayıları 500'ün üzerine çıkan ''dağların özgür çocukları''nın en büyük sorunu ise susuzluk.

Binlerce hektarlık alana sahip ve onlarca yaban hayvanının yaşadığı Karadağ'da tek su kaynağı, ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmeyen eski bir çeşme ve sarnıçlar. Yaz ortalarına doğru bu çeşme kuruma noktasına gelirken, sarnıçlardaki toplanan sular da tükeniyor. Zaman zaman Karaman Valiliği ve belediye tarafından tankerlerle yaban hayvanları için dağın belli noktalarına su bırakılsa da bu yeterli olmuyor.

Uzun süredir yağış almayan bölgede tek su kaynağı çeşme bugünlerde damla damla akarken, Yılkı atlarının su sıkıntısı, çeşmenin başında umutla sıra beklemelerinden anlaşılabiliyor. Çeşmenin başında toplanan Yılkı atları su için zaman zaman kavga ederek, birbirlerini yaralıyor. Güçlü olan at çeşmenin borusuna ağzını dayayıp, akan damlalarla su ihtiyacını gidermeye çalışıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.