Karabulut: Hayvan ithalatı durdurulsun

Karabulut: Hayvan ithalatı durdurulsun

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı Nazif Karabulut, canlı hayvan ve et ithalatında verginin artması kararını olumlu karşıladıklarını söyledi.

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı Nazif Karabulut, canlı hayvan ve et ithalatında verginin artması kararını olumlu karşıladıklarını belirterek, "Ancak gümrük vergisi oranının yüzde 100'e çıkarılması, besicilerimizin beklentilerini karşılamaktan uzak. Bizim net talebimiz hayvan ithalatının tümüyle durdurulması" dedi.

Karabulut, ağırlığı 400 kilogramı geçen erkek danalar ile 1 yaşında veya daha küçük kuzuların ithalatında gümrük vergisi oranının yüzde 30'dan yüzde 40'a, kasaplık et ithalatında da gümrük vergisi oranının yüzde 70'den yüzde 100'e yükseltilmesi kararını, AA muhabirine değerlendirdi.

Et ithalatında gümrük vergisi artışının en son 3 ay önce yapıldığını ifade eden Karabulut, şunları kaydetti:

"3 ay önceki gümrük vergisi artışına da 'artık ithalat azalacak' diye sevinmiştik. Fakat, hiç de beklediğimiz gibi olmadı. Türkiye'den talep azalınca ellerindeki hayvan stokunu eritemeyen özellikle AB ülkeleri, fiyatları; artırılan gümrük vergisi oranından daha fazla aşağıya çekti. Böylece Türkiye'nin, gümrük vergisini artırmasına rağmen ithalat aynı şekilde devam etti. Bu nedenle kararı olumlu karşılıyoruz ancak gümrük vergisi oranının yüzde 100'e çıkarılması, besicilerimizin beklentilerini karşılamaktan uzak. Bizim net talebimiz hayvan ithalatının tümüyle durdurulması... AB ülkelerinde üreticiler fiyatlarını yine düşürecek, ülkemize canlı hayvan ve et ithalatı devam edecektir. Türkiye'de girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle besici, kesime verdiği hayvanın yerine ahırına yeni besi hayvanı bağlamakta zorlanıyor. İthalat tümüyle durdurulmadan sadece gümrük vergisini artırmanın, yerli üreticiye hiç bir katkı sağlayamayacağını düşünüyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.