Karabük Revizyon İmar Planı İptal Edildi

Karabük Revizyon İmar Planı İptal Edildi

Karabük Belediyesi tarafından hazırlanan 'Karabük Revizyon İmar Planı', Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucu şehircilik ilkelerine aykırı bulunarak iptal edildi. Karabük Revizyon İmar Planı’nı, Mimarlar Odası Ankara...

Karabük Belediyesi tarafından hazırlanan 'Karabük Revizyon İmar Planı', Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucu şehircilik ilkelerine aykırı bulunarak iptal edildi.

Karabük Revizyon İmar Planı’nı, Mimarlar Odası Ankara Şubesi yargıya taşıdı. Karabük Belediye Meclisi’nin onayladığı planı Kastamonu İdare Mahkemesi iptal etti. Mahkeme “kamu yararı, şehircilik ilkeleri ve planlama esasları bakımından hukuka uyarlık bulunmamaktadır” diyerek, planı oybirliğiyle iptal kararı aldı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Karabük Revizyon İmar Planı’nın bütünlükçü değil parçacıl bir yaklaşımla yapıldığını ve üst ölçekli planı dayanak almadığını belirtti. Candan, "Karabük’te Ergenekon Mahallesi’ni de içine alan revizyon imar planı dere yatağına evler ve 25 hektarlık alanda çok katlı yapılaşma öngörüyordu. Karabük’te bulunan Atatürk anıtının olduğu meydanın da taşınması söz konusuydu. Bilimsel dayanaklardan yoksun, sosyal donatı alanları belirsiz böyle bir planın iptal edilmesi için Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin hinterlandında olan Karabük Revizyon İmar Planı’na dava açmıştık. Bilirkişi raporu lehimize geldi. Mahkeme’den iptal kararını bekliyorduk, geldi.” açıklamasında bulundu.

Candan, iptal edilen revizyon imar planında Yenişehir Mahallesi'nde yer alan bazı parsellerin bulunduğu alanlarda, kamu kullanımlarının azaltılarak yapılaşmaya açılmasını sağlayan plan müdahalelerinin bulunduğuna dikkat çekerek, “Karar, Karabük adına sevindirici.” dedi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.