Karaaslana dev park

Karaaslana dev park

Büyükşehir Belediyesi'nn yaptırdığı, 187 bin metrekare ile Konyanın en büyük parkı olan Karaaslan Hadimi Parkı Hıdırellez Şenlikleri kapsamında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlunun katılımıyla açıldı

128 bin metrekare yeşil alanı bulunan Karaaslan Hadimi Parkı’nda 15 bin metrekarelik meyve bahçesi de bulunuyor. Konuşmasına Hz. Hadimi’nin ‘Kamil odur ki, koya her yerde bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser’ sözleriyle başlayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Hadimi’nin sözlerinin ve fikirlerinin sadece Konya’ya ait olmadığını evrensel bir mesaj verdiğini aktardı. Hıdırellezi sadece güzel havaların geleceği, tabiatın canlandığı bir gün olarak görmediklerini aynı zamanda yeni bir dirilişin günü olarak gördüklerini ifade eden Bakan Davutoğlu, “Yükselen Türkiye ile her yıl yeni bir diriliş olacak. Bu açıdan siyasi partiler ülkenin yükselişinin devam etmesi açısından yeni ürünler, projeler ortaya koymalıdır. 12 Haziran bu anlamda bu büyümenin devam etmesi açısından önemlidir” dedi. Bakan Davutoğlu, parkın engellilerin faydalanması için de dizayn edilmesinden mutluluk duyduğunu belirterek, meyve bahçesinin düşünülmesinin güzel bir davranış olduğunu aktardı.
Yerel belediyeciliğin çok iyi bir noktaya gittiğini anlatan Vali Aydın Nezih Doğan, şöyle konuştu: “Yerel belediyeciliğini gelişmesinde şüphesiz Büyükşehir Belediyesi Kanunun değişmesi büyük rol oynadı. Kanunun değişmesiyle belediyeler daha rahat çalışmaya ve daha çok mali olanak bulma şansını yakaladılar. Onun için dünyada çok az rastlanan böyle büyük bir parkın açılışını gerçekleştiriyoruz.”
AKP Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı da, Karaaslan Hadimi Parkı’nın hayırlı olmasını dileyerek, Türkiye’nin siyasi arenada büyümesine dünyanın şahit olduğunu söyledi. Kabakçı, Türkiye’nin bölgesinde yeniden yükselişe geçtiğini anlatarak, bu yükselişin dünyayı kendisine hayran bıraktığını aktardı.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, baharın müjdecisi olan Hıdırellez Şenlikleri kapsamında Konya’nın en büyük parkının açılışını yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Meram İlçesi Aybahçe Mahallesi’nde Karaarslan Hadimi Parkı’nı Hıdırellez Şenliklerinde açtıkları için mutlu olduklarını belirten Başkan Akyürek, Hz. Hadimi’nin parka ismini vererek, O’nun düşüncelerini ve fikirlerini gelecek kuşaklara taşıma görevini yerine getirdiklerini belirtti. Fakat yapılan güzel işlere karşın fesat çıkarmak isteyenlerin olduğunu ifade eden Başkan Akyürek, terör saldırılarını kınayarak, “Bu ülkeyi bölmeye kimsenin gücü yetmeyecektir, birlikteliğimizi kimse bozamayacaktır” dedi.
Karaaslan Hadimi Parkı’nda piknik alanlarının yanı sıra, 15 bin metrekarelik meyve bahçesi, 7 bin 500 metrekarelik gölet ve havuz grupları, atlı binicilik tesisi, kapalı oturma alanları, çocuk oyun grupları, basketbol sahaları, halı saha ve sergi alanları bulunuyor.
HASAN AYHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.