Kanser tedavisinde bir ilk

Kanser tedavisinde bir ilk

İngiltere'de ilk kez tek bir organı hedef alan kemoterapi uygulandı. ''Kemo banyosu'' denilen yöntemle ilaç, sadece kanserin olduğu organa ve fazla miktarda veriliyor.

Southampton hastanesinin doktorları, şu anda iki hastaya, sadece karaciğerlerini hedef alan kemoterapi uygulandığını, her ikisinin de karaciğere sıçrayan, nadir görülen göz kanser i hastası olduğunu söylediler.

İşlem sırasında karaciğerin her iki tarafında damarların içine balonlar yerleştirilerek, organın vücudun geri kalanından soyutlandığı belirtildi.

''Kemo-banyosu'' olarak adlandırılan ve 60 dakika süren işlem çerçevesinde karaciğere kemoterapi ilaçlarının pompalandığı ve organ vücudun geri kalanıyla yeniden bağlantıya geçmeden önce karaciğerdeki kanın temizlendiği kaydedildi. Her iki hastanın da iyiye gittiği ve tümörlerinin ''daha küçük göründükleri'' belirtildi.

Kemoterapi ilaçları, hızla büyüyen kanserli hücreleri öldürmenin yanı sıra vücudun sağlıklı olan bölümüne de saldırıyor. Doktorlar, tek bir organı hedef almanın, yan etkileri önleyebileceğini ve hastaya zarar vermeden daha yüksek dozda tedavi uygulanması anlamına gelebileceğini söylüyorlar.

HANGİ KANSERLERDE UYGULANABİLİR?
Kemoterapi ilaçları normalde hastalara damar yolundan veriliyor. İlaca, tümörle birlikte tüm vücut maruz kalıyor ve tedavi, yorgunluk, saç dökülmesi ve doğurganlık kaybı gibi yan etkilere neden oluyor.

''Kemo banyosunun'', böbrek, pankreas ve akciğerler gibi organlara uygulanabileceği belirtiliyor. Teknik, ABD ve Avrupa'nın diğer ülkelerinde de deneniyor.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.