Kanser Gözden Teşhis Edilebiliyor

Kanser Gözden Teşhis Edilebiliyor

Birçok hastalık gibi kanseri de gözden teşhis etmek mümkün. Dünyagöz Adana Hastanesi’nden Prof.

Birçok hastalık gibi kanseri de gözden teşhis etmek mümkün. Dünyagöz Adana Hastanesi’nden Prof. Dr. İlter Varinli, özellikle kadınlarda meme ve cilt kanserlerinde olduğu gibi akciğer kanserinin de gözden teşhisinin yapılabileceğini söyledi.

Akciğer kanserinin göz ile ilişkisi konusunda açıklamada bulunan Prof. Dr. İlter Varinli, genel bir göz ve gözdibi muayenesi ile akciğer kanserinin teşhisinin yapılabileceğini ifade etti. Akciğer kanserinin göz üzerinde 3 farklı şekilde teşhis edilebildiğini belirten Prof. Dr. İlter Varinli, bunları şöyle açıkladı: “İlki, kanserin koroid denen gözü besleyen damar tabakasına metastazı sonucu oluşan belirtilerdir. Bu belirtiler genellikle ışık çakması görmede bulanıklık ve uçuşmalar şeklinde görülür. Diğeri kanserin beyin metastazına bağlı oluşabilecek belirtilerdir. Bunlar da genelde görmede bulanıklık ve görme alanında spesifik kayıplar şeklinde görülür. Ve son belirti türü de ‘horner sendromu’dur . Yani akciğerin üst lobunu tutan tümörlerin sinirlere baskısıyla oluşur. Etkilenen tarafta yüzde terleme yetisini kaybetme, göz kapağında düşüklük ve çukur göz oluşması gibi belirtiler meydana gelir.”

HASTA BELİRTİLERİ KENDİSİ FARK EDEMEYEBİLİR
Gözde görülen bu belirtilerin aslında kanserin akciğer dışı organlara da yayıldığının işareti olduğunu dile getiren Prof. Dr. İlter Varinli, hastaların gündelik yaşamda bu belirtileri hiç fark edemeyebileceklerini söyledi. Zamanında fark edilemeyen belirtilerin ciddi görme kayıplarına da yol açabileceğine dikkat İlter Varinli, “Eğer görme siniri ya da oksipital lobdaki görme duyusu merkezine yayılım olursa tam körlük oluşabilir.” dedi.

Akciğer kanserinin sistemik tedavileri ile gözdeki tedavinin de gerçekleşeceğini belirten Prof. Dr. İlter Varinli, akciğer kanseri tedavi edilebilirse, göz bulgularının da gerileyebileceğini hatta yok olabileceğini söyledi. Tedavi sonrası, doktorun önerdiği aralıklarla göz kontrollerinin yaptırılması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. İlter Varinli, hastanın görme problemi hissettiği anda da mutlaka göz doktoruna gitmesi gerektiğini dile getirdi.

Akciğer kanseri dışında cilt kanseri ve özellikle kadınlarda meme kanserinin de gözden teşhisinin mümkün olduğunu belirten Prof. Varinli, herkese düzenli olarak göz muayenelerini yaptırmasını önerdi.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.