'Kan Kardeşim Olur Musun' Kampanyası Başlattılar

'Kan Kardeşim Olur Musun' Kampanyası Başlattılar

Bursa'da, tedavisi sadece kan olan hastalıklarla mücadele için ‘kan kardeşim olur musun?' adı altında kan bağışı kampanyası başlatıldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi, hemofili ve talasemi hastalarının sorunlarına çözüm üretmek amacıyla...

Bursa'da, tedavisi sadece kan olan hastalıklarla mücadele için ‘kan kardeşim olur musun?' adı altında kan bağışı kampanyası başlatıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, hemofili ve talasemi hastalarının sorunlarına çözüm üretmek amacıyla bir yıl önce kurulan HETADER’e de bir dernek binası kazandırdı. Bugüne kadar sosyal etkinliklerini farklı hastanelerde kısıtlı imkanlarla sürdürmek zorunda kalan HETADER’in Zübeyde Hanım Caddesi üzerindeki dernek binasının açılışı ve ‘Kan kardeşim olur musun?' kampanyasının başlangıcı için düzenlenen törene Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Vali Yardımcısı Vedat Müftüoğlu, Bursa Kuma Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Yavuz Baştuğ, dernek yöneticileri ile hasta ve hasta yakınları katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tüm belediyecilik hizmetlerinin temelde insan odaklı olduğunu belirterek, altyapı, ulaşım gibi rutin hizmetlerin yanında sosyal sorumluluk projelerine de büyük destek verdiklerini kaydetti. Dünya Sağlık Örgütü’nün Türkiye partneri olan Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin başkanlığını da üstlendiğini hatırlatan Başkan Altepe, "Bu nedenle sağlık alanında yapılacak yatırım ve çalışmalarda da Bursa örnek olmalı. Halkımızın dertleriyle dertlenmek, yaralarına merhem olmak en öncelikli görevimiz. Bu doğrultuda hemofili ve talasemi hastalarına hem şifa hem pisikolojik destek sağlayacak olan HETADER’in faaliyetlerini önemsiyoruz. Dernek binasının hem hastalarımıza hem dernek yöneticilerine hayırlı olmasını diyorum." dedi.

Bursa Vali Yardımcısı Vedat Müftüoğlu da özellikle bu iki hastalıkta kan bağışının olmazsa olmaz olduğunu belirterek, hizmete açılan dernek binasının devlet, millet, yerel yönetim ve sivil toplum işbirliğinin en önemli göstergesi olduğunu kaydetti. Günümüz teknolojisinde üretilemeyen tek şeyin kan olduğunu ifade eden Müftüoğlu, "Bu hastalıklarla mücadele konusunda önemli çalışmalar hayata geçiriliyor. Ancak kan olmazsa yapılan çalışmaların hiçbir anlamı yok. Bu nedenle yaşarken, yaşatmak isteyenleri bu kampanyaya davet ediyorum." diye konuştu.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Yavuz Baştuğ ise yaklaşık 1 yıl öce Dörtçelik Çocuk Hastanesi’ndeki doktor ve yöneticilerin girişimiyle kurulan HETADER’in çok önemli çalışmaları hayata geçirdiğini söyledi. Bu güne kadar çalışmalarını farklı hastanelerde kısıtlı imkanlarla sürdüren derneğin en önemli sıkıntısının kendine ait bir yeri olmaması olduğunu ifade eden Baştuğ, bu sorunun da Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle çözüme kavuşturulduğunu kaydetti. HETADER Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Elif Güler Kazancı da kampanyaya herkesin destek vermesi gerektiğini dile getirdi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.