Kamu kurumları hızla siyasallaşıyor

Kamu kurumları hızla siyasallaşıyor

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, kuvvetler ayrılığı ilkesinin büyük ölçüde çöküş yaşadığı günümüzde savunma kurumunun da bölünerek siyasallaşmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

Son günlerde kamuoyunu meşgul eden Baro düzenlemesi ile ilgili görüşlerini açıklayan Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, şunları söyledi: “Uzun bir süredir artan bir ivmeyle, tüm devlet kurumları ve bürokraside siyasallaşma aziz milletimizin dikkatinden kaçmamaktadır. Bunun doğal sonucu olarak tüm kurumlara güven azalmakta hatta kaybolmaktadır.

Toplumsal barışın ve kişisel özgürlüklerin teminatı olan ve anayasamızca garanti altına alınan kuvvetler ayrılığı ilkesi, yasama ve yürütmenin aynı elde toplanması suretiyle, büyük ölçüde çökmüşken, siyasal iktidara oy vermiş olan halkımız tarafından bile artık güven oranın son derece düştüğü yargı erkinde son kale olan savunma kurumunun da bölünerek, siyasallaştırılması ve etkisizleştirmesi asla kabul edilemez.”gelen bir sistem sıkıntısı nedeni ile Barolar ve Barolar Birliği’nin mevcut seçim sisteminde de sıkıntılar olduğunun altını çizen Gelecek Partisi Genel Başkanı Hasan Ekici, “Barolar ve Barolar Birliğinin süregelen seçim sistemleri nedeniyle avukatları adil olarak temsil etmediği ve buna rağmen halkımızın ve avukatlarımızın büyük bir çoğunluğunun kabul etmeyeceği türden beyan ve eylemlerde bulunduğu göz ardı edilemez. Bu durumun da kabulü mümkün değildir. Ancak bu durum; ne çoklu Baro Sistemini ne de Baro Başkanlarımıza yapılan haksız ve hukuka aykırı müdahaleyi legalleştirir” dedi.

Anayasamız ve yasalarımıza daha uygun bir çözümün bulunması noktasında halen geç kalınmadığını vurgulayan Ekici, Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun “Her kesimi kapsayan nispi temsile dayanan çoğulcu baro” sözlerini hatırlatarak, bunun dışında bir çözüm ya da çözümsüzlüğün nedeni olan tarafın, sonuçlarından aziz milletimiz ve tarih önünde sorumlu olacağını söyledi.

HABER MERKEZİ

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.