Kamalak: Esed'i uyardık

Kamalak: Esed'i uyardık

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın D-8 Zirvesi'ne katılmak üzere Pakistan'a gitmesini olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında Suriye'de yaşanan gelişmelere seyirci kalamayacaklarını ve olaylar başlamadan önce de Suriye'yi ziyaret ederek Devlet Başkanı Beşşar Esed'i uyardıklarını söyledi.

Müslümanların devreye girmemesi durumunda Suriye'deki çatışmaların boyutunun çok daha kanlı olacağını dile getiren Kamalak, ''Dışardan muhalif olarak bilinen güçler yoğun bir saldırı yapacak, içeridekiler de var gücüyle savunacaktır. Neticede olan yine Müslüman'a olacak. Akan kan Müslüman'ın kanı, yanan can Müslüman'ın canıdır'' diye konuştu.

İslam'ın, Müslümanların birbiriyle savaşmasına izin vermediğini ve bu tür durumlarda Müslümanların bir araya gelerek buna engel olması gerektiğini kaydeden Kamalak, bu doğrultuda İran'a giderek, düzenlenen toplantıda düşüncelerini net olarak ifade ettiklerini söyledi.

Kamalak, ''Gelinen nokta bakımından biz diyoruz ki Suriye'de olsun Gazze'de olsun insanların yaşadığı herhangi bir coğrafi kesimde olsun silahlar susmalı, dil konuşmalıdır. Tıpkı ölüm oruçlarını sona erdirme olayında olduğu gibi, tıpkı gazeteci Cüneyt Ünal'ın kurtarılmasında olduğu gibi. Eğer tehditle yaklaşılmış olsaydı bugün Cüneyt Ünal'ın Türkiye'de aramızda bulunması mümkün müydü'' ifadelerini kullandı.

Mustafa Kamalak, gazeteci Cüneyt Ünal'ın Türkiye'ye getirilmesiyle ilgili CHP heyetine, açlık grevlerini sözü devreye sokarak sona erdirdiği için de hükümete teşekkür etti.   

Başbakan Erdoğan'ın D-8 Zirvesi'ne katılmak üzere Pakistan'a gittiğinin hatırlatılması üzerine Kamalak, ''Akıl için yol birdir. Biz diyoruz ki öncelikle Müslümanlar arasında evrensel olarak barışın sağlanabilmesi için Müslümanların bir araya gelmesi lazım. Başbakan'a teşekkür ediyorum. Bu münasebetle geç de olsa bu yola yönelmiş olması sevindirici bir durum diye düşünüyorum. Sayın Başbakan'ın D-8 ziyaretini olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyorum'' diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.