Kalkınan Anadolu Projesi yapılmalı

Kalkınan Anadolu Projesi yapılmalı

BBP Konya Milletvekili Adayı Osman Seçgin, partisinin il binasında düzenlediği basın toplantısında, Konya Ovası Projesinin bir önce hayata geçirilmesi gerektiğini bildirdi

BBP Konya Milletvekili Adayı Osman Seçgin, partisinin il binasında düzenlediği basın toplantısında,  Konya Ovası Projesi’nin bir önce hayata geçirilmesi gerektiğini bildirdi. KOP’a ek olarak Kalkınan Anadolu Projesi’ni öneren Segçin, “Kalkınan Anadolu Projesi Erzurum’dan başlayıp Sivas’ta devam ederek Ankara’da büyük su kanalları ile birlikte göletler oluşturma ve yeni barajlar yapma projesidir” dedi.

Segçin, “Bu projemiz, İç ve Orta Anadolu'nun geniş tarım arazilerini verimli tarım havzalarına çevirme projesidir. Bu proje sulama kanalları ve barajlar marifetiyle su taşıyıp, hem proje güzergahını hem de Orta ve İç Anadolu'yu sulu tarıma geçirerek, Anadolu insanının makus talihini değiştirme projesidir. Bu projeyle, bölgesel yağış farklılıklarının olumsuzluklarını asgariye indirerek, suni nehirler vasıtasıyla yeni sulama alanları oluşturup tarımsal üretimin artırılmasını sağlarken diğer olumsuzlukların da önüne geçilecektir” diye konuştu.

Seçgin sözlerine şöyle devam etti: “Projenin güzergah olarak başlangıç noktası Erzurum’un Aşkale ilçesi ile Erzincan'ın Tercan ilçesidir. Tercan'dan Erzincan'a, Erzincan'dan Kelkit'e, Kelkit'ten Suşehri'ne, Suşehri'den Hafik'e, Hafik'ten Sivas’a Sivas’tan  Akdağmadeni, Akdağmadeni'nden Boğazkale'ye, Boğazkale'den Şefaatli'ye, Şefaatli'den Çiçekdağı'na, Çiçekdağı'ndan Kaman'a, Kaman'dan Keskin'e, Keskin'den Kırıkkale'ye, Kırıkkale'den Hirfanlı Barajı'na ulaşacaktır. Oradan Konya’mızın verimli toprakları su ile doyacaktır. Güzergahta Erzurum, Erzincan, Gümüşhane, Tokat,Sivas, Yozgat, Kırşehir, Konya, Kırıkkale, ve Ankara  illeri vardır. Güzergah boyunca yapılacak su kanallarının uzunluğu 2 bin 803 kilometre olacak ve toplam 77 kilometre uzunlukta 3 ayrı tünel yapılacaktır, güzergahta ayrıca, Karasu, Kelkit, Çobanlı, Şerefiye, Hafik ve Sulusaray olmak üzere 6 yeni baraj yapımı gerçekleştirecek. Proje kanal ve tünel inşaat maliyetinin bugünkü verilere göre yaklaşık 4, 6 milyar dolar olacağını tahmin ediyoruz, toplam maliyete barajların yapımı ve istimlak maliyeti de eklenince projenin ana maliyetini 12-15 milyar dolar arasında değişeceğini tahmin ediyoruz.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.