Kalıntı sorunu

Kalıntı sorunu

Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, Türkiyede zararlı organizmaları engellemek için kullanılan pestitit kalıntısının berterafında ciddi anlamda sıkıntıların olduğunu söyledi

Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, Bitkisel Üretimde ‘Pestitit Kullanımın Kontrol Altına Alınması Projesi’ kapsamında Belçika’da iki haftalık bir seminere katıldı. Anadolu Teknik Elemanları Derneği, Bahri Dadaş Araştırma Enstitüsü ile İl Tarım Müdürlüğünün de katıldığı seminerde tarım ürünlerinde ilaç kullanımı sonrası meydana gelen atıklardan korunması amacıyla Belgium Grop Protection adlı kurumun çalışmalarını hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Hastalık, zararlı ve yabancı otlara karşı farklı zirai mücadele yöntemleri arasında yüzde 95’in üzerinde bir paya sahip olan kimyasal mücadelenin bugünde geçerli olduğunun altını çizen Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, şunları söyledi: “Türkiye genelinde olduğu gibi Konya’da da Avrupa ülkeleri kadar ilaç kullanılmamaktadır. Fakat kullanılan zirai ilaçların atıklarının bertarafında oldukça zayıf bir durumdayız. İlaçlar kullanılmadığı taktirde ürünlerde yüzde 60’lara varan bir kayıp söz konusu. Bu kaybın giderilmesi için zirai ilaçları kullanmak zorundayız. Özellikle pestisitlerin bilinçli bir şekilde kullanılması gerekir. Aksi halde bitki, toprak ve insanlar ciddi anlamda zarar görmektedir. İnceleme yaptığımız Belgium Grop Protection Kurumu özellikle ürettiği Carpovirus isimli zirai ilaç elma kurdu mücadelesinde son derece önemli bir ilaç üretimini gerçekleştirmiş. Virüs kökenli ilaç elma iç kurdu larvasını hastalandırıp öldürüyor ve böylece kimyasal pestisit kalıntısı olmadan zararlı ile mücadele imkanı sunuyor. Yine patates ve diğer birçok sebzede Sclerotium yaprak yanıklığı da denilen önemli sıkıntılara neden olan hastalığa karşıda etkili olduğunu gördük. En çok dikkatimizi çeken bir konu ise patates üretimi sırasında geliştirdikleri zirai ilaçlar dikkatimizi çekti. Patates kanseri diye bir sorunları yok. Ürettikleri bir patates mildiyösü yani patates sporları ile sera koşullarında patatesler üzerine bulaştırılarak ve serada kurulu sisleme sistemiyle de teşvik edilerek suni koşullarda patatesin bütün hastalıklarını belirliyorlar. Ayrıca havuç ve asma üretiminde geliştirdikleri ilaçlarla bu ürünlerde yaşanabilecek hastalık ve zararlı böceklerden kurtulmanın yollarını araştırmaktadırlar.”

Avrupa ülkelerinde ilaç artıklarının zararsız hale gelmesi için gerekli bütün önlemlerin alındığını vurgulayan Başkan Ali Ataiyibiner, “Avrupalılar bizden daha fazla zirai ilaç kullanmasına karşın bilinçli ve kontrollü kullandıkları için bizim ülkemizden daha iyi ürün yetiştiriyor. Ancak bizim ülkemizde zirai ilaç az kullanıldığı için organik ürün yetiştirmede önemli bir avantaj. Bizlerde bu avantajı en iyi şekilde değerlendirmek amacıyla iyi tarım, organik tarıma önem veriyoruz. Projelerimizin devamı konusunda çalışmalarımızı sürdürmekteyiz’’ diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.