Kalın'dan önemli Ayasofya Camii sorusu! "Asıl soru şu neden..."

Kalın'dan önemli Ayasofya Camii sorusu! "Asıl soru şu neden..."

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ayasofya Camii'nin ibadete açılması konusunda katıldığı canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ayasofya Camii'nin ibadete açılması konusunda BBC ve TRT World'e önemli değerlendirmelerde bulundu.

Ayasofya Camisi'nin ibadete açılması kararında başta muhalefet olmak üzere kapsamlı bir toplumsal konsensüsün oluştuğunu belirten Kalın, Ayasofya'daki ikonlara Müslüman, Hristiyan, Budist, din fark etmeksizin herkesin ulaşabileceğini belitti.

Diğer taraftan kararı dünya mirasının yok olacağı şeklinde eleştirenlerin haklı olmadığını ifade eden Kalın, dini özgürlük konusunda ise Türkiye'de 400'den fazla kilise ve sinagogun açık olduğunu söyledi.

"ASIL SORU NEDEN MÜZE ÇEVRİLDİ"

Kararın İstanbul'daki cami sayılarıyla değil, Ayasofya Camii'nin tarihi ve dini önemiyle ilgili olduğunu belirten Kalın, şöyle devam etti:

"Asıl soru Ayasofya'nın neden 1934'te müzeye çevrilmiş olması. Cumhuriyet 1923'te kuruldu, Atatürk bile 11 sene bekledi. Bu konu tarihi bir perspektiften araştırılmalı. Ayasofya, o dönemden beri Müslümanlar için önemli bir konuydu ve pek çok kez camiye çevrilmesi konusunda çağrılar olmuştu. Ayasofya'nın işlevi konusunda ise ilk olarak kilise, sonra cami, sonra müze olarak kullanıldı ve şimdi tekrar cami olarak kullanılacak, muhtemelen Ayasofya'nın kimliğine en yakın işlev bir ibadet yeri olarak kalması. Müslüman, Hristiyan, inanan, inanmayan herkes ziyaret edebilecek, kimseye kısıtlama olmayacak. UNESCO'nun açıklamasını da gördük. Anlaşılması güç olan, Ayasofya cami olarak kullanılmaya başladığında neden 'dünya mirası' statüsünü kaybedecek olması. Bu camilere karşı bir ayrımcılık mı? Eğer bu karar alınırsa UNESCO'nun kriterleri sorgulanabilir olacaktır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.