Kaldırımın parasını istediler

Kaldırımın parasını istediler

Karatay Belediyesi Orhan Gazi Mahallesi sınırları içerisinde oturan vatandaşlar kendilerinden istenen yola katılım payına tepki gösterdi.

Orhan Gazi Mahallesi sınırları içerisinde bulunan vatandaşlar, belediyelerin işlerinin vatandaşlara hizmet etmek olduğunu, Karatay Belediyesi'nin kendilerinden, yapılan yol ve kaldırım çalışmalarına karşılık para istemisinin mahalleliyi mağdur ettiğini söylüyor

Karatay Belediyesi'nin aldığı Yol Harcamalarına Katılım Payı adı altındaki para vatandaşların tepkisine neden oldu. Orhan Gazi Mahallesi'nde oturan mahalle sakinleri Karatay Belediyesi tarafından yapılan asfalt ve kaldırım yenileme çalışmaları nedeniyle evlerine gelen Katılım Payı İhbarnamesi ile neye uğradığını şaşırdı. Evine ihbarname gelen vatandaşlar bu duruma tepkilerini göstermek için Karatay Belediyesi'nin yakın zamanda yaptığı asfalt yolun ve kaldırımın üzerinde bir araya gelerek, belediye tarafından mahalle sakinlerinden bazılarına gönedirilen ihbarnameler ve kesilen paranın makbuzlarını ellerine alarak bu duruma tepki gösterdi. Mahalle sakinlerinden olan Bayram Şen, kendisine ve abisine toplamda 4 bin 200 TL para cezası geldiğini söyledi. Uzun zamandır aynı mahallede oturduğunu ve daha önce böyle bir durumun olmadığını dile getiren Şen, “Yol Harcamalarına Katılım Payı olarak bize tebligat gönderdiler. Bu tebligatı görünce bir anda neye uğradığımı şaşırdım. 20 senedir bu sokakta ve çevre sokakta yollar yapılıp yapılıp sökülüyor. Ama şimdiye kadar böyle bir para bizlerden ve komşularımızdan istenmedi. Şimdi 4 senelik yapılan bu hizmetin karşılığında bizlerden bedel istiyorlar. Şimdiye kadar olmayan bu berel bu vakitte nereen çıktı” dedi.

BELEDİYE FAKİR OLDUĞU İÇİN PARA İSTİYOR!

Karatay Belediyesi'nin kendilerinden daha fakir olduğunu düşündüğünü söyleyen Şen, “Belediye bizden fakir olsa gerek ki bizden bu zamana kadar istenmeyen parayı bu vakitten sonra istiyorlar. Bundan sonra yol hizmetlerini biz kendimiz göreceğiz heralde. Buradaki arkadaşlarımızdan bazılarına 4 bin 200 TL'ye yakın para cezası gönderilmiş. Bu insanlar bu paraları ödeyebilecek durumda değiller” diye konuştu. Belediyenin görevinin toplu konut yapmak yerine halka hizmet olduğunu da dile getiren Bayram Şen, “Vatandaşın suyunu yapmak, kaldırımını yapmak belediyelerin işi. Belediyenin işi toplu konutlar yapmak değil ki. Bu mahallede Avrupa'da oturmuş olan birçok arkadaşımız var. Bu tebligatları onlar gördüklerinde Avrupa'da böyle bir şeyin olmadığını, bunun millete yapılan bir zulüm olduğunu, bundan belediyenin vazgeçmesi gerektiğini söylüyor. Bize adaletten bahsediyorlar, bunun adalet nereside” diye sitem etti. Belediyenin işinin vatandaşa hizmet etmek olduğun söyleyen bir diğer mahalle sakini Bayram Akdemir de, “Karatay Belediyesi arkadaşlarımızın büyükçoğunluğuna tebligat göndermiş ve birçok kişi de bu paraları ödemiş. Belediye, zabıta veya polis ceza yazmış gibi buna bir de yüzde 25 indirim yapılabileceğini söylüyor. Sanki bu insanlar bir suç işlemiş gibi gelen tebligatlarda belli gün içerisinde öderlerse indirim yapabileceklerini yazmışlar. Belediye yaptığı hizmetin karşılığında bizlerden para istiyor ama buradaki pisliği görmemezlikten geliyor. Bu yolları ve kaldırımları yaparlerken oluşan pislikleri hala çekmediler burada duruyor. Bu nasıl bir belediyecilik hizmet anlayışı. İmar planına göre buraların birçoğunun tahta perde ile kapatılması gerekiyordu ama bunları yapmadan, bizden yola harcamış olduğu paranın bedelini istiyor” ifadelerini kullandı.

BELEDİYE HİZMET ETMEYECEKSE NİÇİN VAR?

Karatay Belediyesi'nin gönderdiği tebligata tepki göseteren bazı vatanadaşlarda, “Taşı döşemeyeceksen, asfaltı yapmayacaksan nasıl belediye olacaksın ve halkına nasıl hizmet edeceksin. Madem parasını alacaksınız, kaldırım taşlarını benim evimin önüne bıraksınlar, ben kendim o taşları döşerim ve daha da ucuza hallederim bu işi. Belediye Başkanımız çıkmış, 'bu yıl içerisinde şu kadar asfalt attık ve bunu daha da artıracağız, Karatay'da asfaltsız yol kalmayacak' diyor. Hani atılan asfaltlar, birçok mahalle hala asfaltsız durumda. Asfalt atmak belediyenin zaten görevi. Vatandaşlardan, zaten su parası alıyorlar, kanalizasyon parası alıyor şimdi bir de yapılan yolun parasını alıyorlar. Bunu birçok vatandaş ödeyemeyecek durumda. Ödeyecek olsa bile belediye neden var ki?” diyerek tepkilerini dile getirdi.

merhabahaber.com MUSTAFA ÖZÇELİK

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.