Kalaycı TÜMOSANı Meclise taşıdı

Kalaycı TÜMOSANı Meclise taşıdı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın cevaplaması istemiyle Meclise TÜMOSAN tesisleri ile ilgili soru önergesi verdi

Mustafa Kalaycı, eski Başbakanlardan merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın Konya’ya kazandırdığı TÜMOSAN’ın üretim tesislerinin bulunduğu yaklaşık bin 600 dönümlük bölümünün 2004 yılında özelleştirildiğini ve aynı arazi içerisinde bulunan 100 adet lojmanın, misafirhanelerin, sosyal tesislerin ve kazan dairesinin bulunduğu yaklaşık 6 bin dönümlük bölümün kaderine terk edildiğini söyledi.

Geçmişte Konya’nın bir gururu olan bölgenin, sanki düşman askerlerince işgal edilip yağmalanmış gibi içler acısı bir vaziyette olduğuna dikkat çeken Mustafa Kalaycı, “Her biri 3 oda bir salon, banyo, tuvalet, mutfak, antreden oluşan ve her yeri dönemin en kaliteli, modern ve lüks gereçleri ile donatılmış olan 100 adet lojman ve tesislerin; kalorifer petekleri, mutfak, lavabo ve banyo bataryaları, kapı kolları, mutfak dolapları, banyo kazanları ve dolapları, kapı kilitleri, balkon ve merdiven korkulukları, elektrik sayaçları ve prizler içerisindeki bakır kablolar ile kalorifer kazan dairesi motor aksamlarına varana kadar değerli eşyaların tamamı yerlerinden kırılarak çalınmış durumdadır. Ne yazık ki aynı bölgede bulunan cami ve şadırvan da talandan nasibini almıştır. Yine, Kulu ilçemizin Tavşançalı beldesi, Acıkuyu Köyü,  Kırklar mevkiindeki YİBO binaları da yıllardır kaderine terk edilmiş olup, talan edilmiş vaziyettedir. Konya-Ankara karayolunun hemen kenarında bulunan bu kamu binalarının kırık dökük vaziyeti, yoldan geçen herkesin vicdanını sızlatmaktadır. Aynı şekilde, Konya merkezde bulunan TEKEL depoları ve Tarım Meslek Lisesi’nin kullanılmayan ek binaları da hırsızlar tarafından talan edilmiş durumdadır” dedi.

 

Kalaycı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından cevaplanması istemiyle şu soruları yöneltti: “Sözkonusu arazi, bina ve tesisler hangi bakanlık veya kurumunun mülkiyetinde ya da tasarrufunda bulunmaktadır? Sorumluları kimlerdir? Bir göz bile olsa ev sahibi olmayı hayal eden binlerce insanımız bulunmakta iken, sokakta kalan binlerce evsiz barksız insan varken, Milletin parasıyla yapılmış bu binalar neden atıl bırakılmış, neden kamu yararına değerlendirilmemiştir? Harabeye dönen bu bina ve lojmanların talan edilmesine karşı neden duyarsız kalınmıştır? Neden gerekli tedbirler alınmamıştır? Sorumsuzca davranan sorumlular hakkında bir soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?”

Foto altı: MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, TÜMOSAN, TEKEL depoları ve YİBO binalarının akıbetinin ne olduğunu Başbakan Erdoğan’a sordu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.