Kahramanmaraş’tan Muhammed Mursi’ye Destek Eylemi

Kahramanmaraş’tan Muhammed Mursi’ye Destek Eylemi

Kahramanmaraş Platformu üyeleri, hakkında idam kararı çıkan Mısır’ın devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için destek eylemi düzenledi.74 sivil toplum kuruluşunun bir araya geldiği Kahramanmaraş Platfo...

Kahramanmaraş Platformu üyeleri, hakkında idam kararı çıkan Mısır’ın devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için destek eylemi düzenledi.

74 sivil toplum kuruluşunun bir araya geldiği Kahramanmaraş Platformu, Kahramanmaraş’ta öğle namazı çıkışında merkez Ulucami önünde bir araya gelerek, Muhammed Mursi ve yol arkadaşlarına verilen idam kararını kınadı.

Kahramanmaraş Platformu adına açıklama yapan Av. Yusuf Bülbül, Muhammed Mursi ve arkadaşlarının idam kararını manidar işleyen bazı medya kuruluşlarını kınadıklarını belirterek, “Bugün burada Mısır’da katil ve darbeci Sisi tarafından kardeşlerimize verilen idam kararını protesto etmek amacıyla Kahramanmaraş platformuna dahil 74 sivil toplum örgütüyle birlikte toplandık. Bilindiği gibi 3 Temmuz 2013 tarihinde Mısır tarihinin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi’ye karşı askeri bir darbe yapıldı ve yüzlerce Müslüman kardeşimiz şehit edildi. Darbe mahkemeleri 21 Nisan 2015 tarihinde Muhammed Mursi’yi 20 yıl hapse mahkum etti. Ancak aradan çok fazla bir zaman geçmeden Muhammed Mursi ve 108 ihvan üyesine idam cezası verildi. Bu ceza bizim nezdimizde yok hükmündedir. Sadece bu ceza değil, bu cezayı veren düzmece mahkemeler ve kukla yargıçlarda yok hükmündedir. Bu karar zalimcedir, alçakçadır, hukuksuzdur, uluslar arası kamuoyunun insanlık vicdanının ret ettiği bir zulüm belgesinden ibarettir. Kahramanmaraş platformu olarak darbeci ve düzmece mahkemenin hukuksuzca, haince ve zalimce verdiği bu kararı asla tanımıyor, kararı ve bu kararı verenleri şiddetler ve nefretle protesto ediyor ve lanetliyoruz” dedi.

Bir süre slogan atan platform üyeleri daha sonra olaysız dağıldı. Muhammed Mursi’ye destek için eyleme bebekleriyle katılan kadınlarda, sıcak havaya aldırmadan sloganlara ellerindeki pankartlarda eşlik etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.