Kahramanmaraş'ta Alevi Ve Sünni Vatandaşlar İftarda Buluştu

Kahramanmaraş'ta Alevi Ve Sünni Vatandaşlar İftarda Buluştu

Kahramanmaraş'ta Alevi ve Sünni vatandaşlar, sevgi ve hoşgörü iftarında bir araya geldi.

Kahramanmaraş'ta Alevi ve Sünni vatandaşlar, sevgi ve hoşgörü iftarında bir araya geldi.

Kahramanmaraş Çevre ve Kültür Derneği ve Erenler Kültür ve Dayanışma Derneği'nin işbirliğiyle iftar programı düzenlendi. Hünkar Düğün Salonu'nda gerçekleştirilen iftara, Alevi dernek temsilcileri, kanaat önderleri ile çok sayıda Alevi ve Sünni aile katıldı. Programda Alevi-Sünni kardeşliğine vurgu yapıldı. İftar sonrası Kahramanmaraş Müftüsü Muhammed Gevher dua etti. Gevherin duasına toplumun herkesiminden insanlar el açarak eşlik etti.

Erenler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Müslüm İbili, Aleviliğin bir takım şer odakları tarafından yanlış anlatıldığını ifade ederek, farklılıkların kültürel zenginliğin bir göstergesi olduğunu belirtti. Konuşmasında Hz. Peygamber ve onun torunu Hz. Ali’den örnekler veren İbili, “Bizler ortak paydalarımız olan ehlibeytte 12 imamlar muhabbeti etrafında kenetlenmeliyiz. Su ve toprak gibi olmalıyız ki içimize nifak tohumları ekilmesin. Arzumuz ortak yönlerimizi ön plana çıkararak barış, kardeşlik ve eşit yurttaşlık temelinde evrensel yaşam koşullarının insan onuruna yakışır bir şekilde birlikte yaşamaktır.” dedi.

Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Fatih Akmaz, birbirine yabancı her toplumun ön yargı duvarlarını aşamadığına değindi. Akmaz: “Sevgi ve hoşgörünün olmadığı yerde kavgalar ve ötekileştirmeler kök salar. İftarları, muharrem, oruçlarını ve bayramları bir vesile kılıp muhabbeti, diyalogu artırmak gerekir. Böylelikle birbirimizi daha iyi tanıyarak aramızda ayrılık olmadığını idrak etmiş olacağız.” diye konuştu.

“BİZ BİR AİLEYİZ”

Konuşmasına, “Biz bir aileyiz” diyerek başlayan Pazarcık Belediye Başkanı Kamil Dalkara, Alevi ve Sünni toplumunun zaman, zaman kendi içerisinde kavgaları olduğunu, zamanla her iki toplumun birbirini anlayışla karşıladığını vurguladı. Aleviliğin İslamiyet içerisinde bir yorum olduğunu aktaran Dalkara, 1300 yıl önce Hacı Bektaşi Velinin, Mevlana’nın, Yunus Emrelerin aynı okuldan mezun olup Anadolu’ya İslamiyet’i yaydıklarını biliyoruz. Bizim birbirimizden farkımız yok.” açıklamasında bulundu.

“SENİ, BENİ BİR KENARA BIRAKALIM”

Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Eğri, bugün gelinen noktada insanların ‘seni’, ‘beni’, bir kenara bırakıp, ‘Lâ ilâhe illallah Muhammeden Resûlullah’ cümlesi altında birleşmesi gerektiğini kaydetti. Eğri, konuşmasına şöyle devam etti: “Cennete girmenin yolu İmam Ali’nin ifade ettiği gibi ‘insanların arasında insanlardan bir insan ol’. Yani ayrı olma, ayrılık gütme. Ayrılık gütmek haramdır. Şu oluşturulan sofra rıza sofrası, Ali sofrası, yani birbirimizden razı olduğumuz Alevi’siyle, Sünni’siyle, Türk’üyle, Kürt’üyle cemal, cemale durduğumuz, birbirimizin yüzünde hakkın cemalini seyrettiğimiz sofra. Mümin birbirine bakarken sevgi ve şefkatle bakar. En büyük cehennem aslında bu dünyada kalbinizi kinin, nefretin, öfkenin, hasedin mekânı haline girmektir. En büyük cennet ise kalbinizi sevgi ve kardeşliğin mekânı haline getirmektir. Bizim bu gün artık seni beni bir kenara bırakmamız ve tek bir cümlede birleşmemiz gerekiyor. ‘Lâ ilâhe illallah Muhammeden Resûlullah’. Bizi başka birleştiren bir cümle yok.”

Programa, Vali Şükrü Kocatepe, Jandarma Komutanı Coşkun Doğan, Emniyet Müdürü Metin Aşık, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan ve davetliler katıldı. CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.