"Kadir Gecesi'ni Kur’an Okuyarak, Namaz Kılarak, Dua Ederek Geçirelim"

"Kadir Gecesi'ni Kur’an Okuyarak, Namaz Kılarak, Dua Ederek Geçirelim"

Kayseri İl Müftüsü Ali Maraşlıgil, Kadir Gecesi'nin faziletine dikkat çekerek. "Bu geceyi Kur’an okuyarak, namaz kılarak ve dua ederek geçirelim.

Kayseri İl Müftüsü Ali Maraşlıgil, Kadir Gecesi'nin faziletine dikkat çekerek. "Bu geceyi Kur’an okuyarak, namaz kılarak ve dua ederek geçirelim." dedi.

Müftüsü Ali Maraşlıgil, Kadir Gecesi sebebiyle basın toplantısı düzenledi. 3 Ağustos 2013 Cumartesi gününü 4 Ağustos 2013 Pazar gününe bağlayan gecenin mübarek Kadir Gecesi olduğunu belirten Maraşlıgil, “Kadir Gecesi tüm ömürlük günahların keffareti, kurtuluşumuzun vesilesi mübarek bir gecedir.” dedi.

Kadir Gecesi ve faziletlerini sıralayan Maraşlıgil, şu bilgileri verdi: “İslam’ın ilk emri 'Oku - İkra'diye başlayan ilk ayet Kadir Gecesi'nde nazil olmuştur. Bu gece yeryüzüne, gökyüzüne ve müminlere melekler fecre kadar iner de inerler. Âlemlerin Rabbi namaz kılan, Kur’an okuyan, secde eden, istiğfar eden, dua eden, yalvaran, ağlayan kullarına melekleri şahit kılar. Cenab-ı Hak bu gece ile ilgili Kadir suresinde mealen şöyle buyuruyor; 'Şüphesiz, biz onu (Kur’an-ı) Kadir gecesinde indirdik. Bilir misin nedir Kadir gecesi? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.' O gece bir selamdır, huzurdur. Peygamber Efendimiz (sav) bunun için müminleri geceyi ihya etmeye teşvik ederek, 'Kim Kadir Gecesi’ni imanlı bir gönülle sevabını yalnız Allah’tan (c.c) umarak değerlendirir ve ihya ederse, geçmiş günahları af ve mağfiret olunur' buyurmuştur.”

    Maraşlıgil, şöyle devam etti: “Bu gece tüm müminlerin kalplerinin, gönüllerinin coştuğu, camilerimizin dolup taştığı, yaratana açılan ellerin boş dönmediği, tövbelerin, duaların kabul edildiği müstesna bir gecedir. Bu gecenin ihyasında Kur’an okumak, namaz kılmak, zikir ve istiğfarlarla meşgul olmak, salâvatı şerife getirmek, nefsimize, aile efradımıza, ülkemize, tüm İslam âlemine ve insanlığa bol bol dua etmek gerekmektedir. Dileyenler tespih namazı da kılabilirler. Ömrümüzün bu manevi fırsatını kaçırmadan güzel bir şekilde değerlendirmek için gayret edelim. Hiçbir Allah kulu ümitsizliğe düşmesin. Allah kullarını her zaman olduğu gibi bu gece evine davet ediyor. Bu gece ve gündüzünde il ve ilçe müftülüklerimiz tarafından çeşitli vaaz ve sakal-ı şerif ziyareti programları düzenlenecektir.” diye konuştu.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.