Kadınlar Unutulmaya Yüz Tutan El Sanatları Aile Bütçesine Katkı Sağlıyor

Kadınlar Unutulmaya Yüz Tutan El Sanatları Aile Bütçesine Katkı Sağlıyor

Aksaray Valisi Şeref Ataklı’nın eşi Adile Ataklı Gülağaç ve Güzelyurt İlçelerinde Halk Eğitim Merkezleri tarafından açılan el sanatları kursları ile Sosyal Destek Projeleri(SODES) kapsamında açılan gençlik merkezlerini gezerek incelemelerde...

Aksaray Valisi Şeref Ataklı’nın eşi Adile Ataklı Gülağaç ve Güzelyurt İlçelerinde Halk Eğitim Merkezleri tarafından açılan el sanatları kursları ile Sosyal Destek Projeleri(SODES) kapsamında açılan gençlik merkezlerini gezerek incelemelerde bulundu. İlçe ve ilçeye bağlı köylerde açılan kurslarda, unutulmaya yüz tutan el sanatlarının yeniden canlandığını belirten Adile Ataklı, kurslar sayesinde genç kızlar ve ev hanımlarının aile bütçelerine katkı sağladığını söyledi.

Adile Ataklı, beraberinde Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’nın eşi Hasibe Yazgı, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Acar’ın eşi Ayşe Acar, Vali Yardımcısı Tolga Polat’ın eşi Asuman Polat, Emniyet Müdürü Mehmet Aslan’ın eşi Zehra Aslan, Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Mustafa Uçar’ın eşi Aksaray Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi, Yrd. Doç. Dr. Meltem Yalın Uçar, daire müdürlerinin eşleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan kalabalık bir heyet ile Gülağaç ve Güzelyurt ilçelerinde incelemelerde bulundu.

İlk olarak Kızılkaya Köyüne giden heyet Kızılkaya Etnografya ve Kadın Eğitim Merkezini gezdi. Gülağaç İlçe Kaymakamı Yavuz Aslan’ın eşi Hülya Aslan, Gülağaç İl Genel Meclis Üyesi Selda Çıtak, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Taner Üstündağ’ın karşıladığı heyet merkezde açılan kurslara katılan bayanlarla görüştü. Çini işlemeciliği ve diğer el sanatları kurslarına ilginin büyük olduğu belirtilirken, hediyelik eşya üretimi yapılan merkezin ürünlerinin satışının da başladığı bildirildi. Demirci taş evlerini gezen heyet daha sonra Saratlı yer altı şehrini gezdi. Adile Ataklı, el sanatları ve çeşitli hediyelik eşyaların satışını yapan kadınlarla görüşerek bilgi aldı.

Heyet daha sonra SODES projesi kapsamında açılan Gülağaç Gençlik Merkezini ziyaret eti. Merkezde gençlere ve yetişkinlere yönelik verilen sanatsal ve sportif faaliyetler hakkında ve bilgi verildi. Gülağaç Halk Eğitim Merkezini ziyaret eden heyet burada da çini işlemeciliği ve Gülağaç bölgesinde dokunan özel yün halı dokuma atölyesini gezdi.

Adile Ataklı iki genç kızın dokumasını tamamladığı halının kesimini yaptı. Gülağaç sepeti örmeciliği ve halk eğitim kursları hakkında bilgi alan Adile Ataklı yetkililere ve kursiyerlere başarılar dileyerek, Halk Eğitim Merkezleri eliyle ve SODES Projeleri ile ilçelerde, kasaba ve köylerde çok önemli çalışmalar yapıldığını belirtti. Unutulmaya yüz tutmuş Aksaray’a özgü el sanatları ve diğer alanlarda yeniden bir canlanma sağlanacağını ifade eden Ataklı, "Bu tür çalışmaların yaygınlaşarak devam etmesini diliyoruz. Açılan kurs ve hazırlanan projeler sayesinde genç kızlarımız ve ev hanımlarımız kendi emekleri ile aile bütçesine önemli katkılar sağlıyorlar. Bütün kursiyerlerimiz kutluyorum" dedi.

Narlıgöl Termal alanını gezen heyet daha sonra Güzelyurt ilçesini ziyaret etti. Güzelyurt Kaymakamı Mustafa Duruk, Belediye Başkanı Ünal Demircioğlu’nun eşliğinde Halk Eğitim Merkezi el sanatları atölyesi ile el sanatları ürünlerinin teşhir ve satışının yapıldığı yerleri gezen heyet, restorasyonları yapılarak butik otel hizmeti veren Tarihi Güzelyurt Konaklarında incelemelerde bulundu.

Vali Şeref Ataklı’nın eşi Adile Ataklı, Kapadokya bölgesinde Aksaray’ın sahip olduğu tabi güzelliklerin keşfedilmeyi beklediğini belirterek; "Hepimiz Aksaray’ın sahip olduğu bu güzellikleri tanıtmak ve yerli yabancı daha çok turistin bu bölgeye gelmesini sağlamak için turizm elçisi olmalıyız. Aksaray kervansarayları, yer altı şehirleri, el sanatları, tarihi konakları ve daha birçok tarihi değerleri ile çok önemli bir turizm şehridir. Sahip olduğumuz bu değerleri en iyi şekilde tanıtmamız gerekiyor." dedi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.