Kadına Şiddet Meslek Ayrımı Yapmıyor

Kadına Şiddet Meslek Ayrımı Yapmıyor

İzmir Üniversitesi’ne misafir olan Uzm. Dr. Selma Polat Özdemir, kadına şiddetin meslek ve mevki ayrımı yapmadığını, başhekiminden şiddet gören kadın doktorların bile haberlere konu olabildiğini söyledi.

İzmir Üniversitesi’ne misafir olan Uzm. Dr. Selma Polat Özdemir, kadına şiddetin meslek ve mevki ayrımı yapmadığını, başhekiminden şiddet gören kadın doktorların bile haberlere konu olabildiğini söyledi. "Kadın ve Toplum" dersi, Menemen Devlet Hastanesi’nden Özdemir’in, "Cadılıktan Hekimliğe" başlıklı semineriyle başladı.

Hekim olmasına izin verilmeyen kadınların, tıp eğitimi alabilmek için aşmak zorunda kaldığı engeller hakkında tarihten örnekler veren Uzm. Dr. Özdemir, çeşitli sebeplerle şiddet gören kadınlar arasında birçok hekimin de bulunduğuna dikkat çekti. Türkiye’de 1922 yılına kadar tıp eğitiminin kadınlara verilmesinin kanunla yasaklandığını hatırlatarak, “Hâlâ toplam hekim sayısı içinde kadınlar, yüzde 20’lik bir varlık gösterebiliyor. Bu oranın gelecek yıllarda kadınlar lehine değişeceğini, son yıllarda tıp eğitimi alan öğrencilerin sayılarına baktığımızda sevinerek görüyoruz.” dedi. Kadın hekimlere şiddetin yalnızca hasta ve hasta yakınlarından gelmediğini örneklerle aktaran Özdemir, “Toplumsal cinsiyet ayrımcılığı, yönetici düzeyinde kadınlara yer verilmemesi, uzmanlık seçimlerinde cinsiyet ayrımcılığı, aile ve iş yaşamı arasındaki çatışmalar, yorgunluk, depresyon ve tükenmenin yanısıra meslektaşların birbirine uyguladığı şiddet de gözardı edilmemesi gereken bir gerçek.” şeklinde konuştu. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.