Kadın kursiyerlere sertifikaları verildi

Kadın kursiyerlere sertifikaları verildi

Konya’nın Kadınhanı ilçesinde Elazığ, Erzincan, Halep ve Şam yöresinde konargöçer Türkmenler’in, 1755 yılında Atlantı’da iskân etmesi ile  Atlantı halkının koyun ve keçi tulumuna bastığı peynirler, lezzetinden hiçbir şey yitirmeden günümüze kadar geliyor.

Konya’nın Kadınhanı ilçesinde Elazığ, Erzincan, Halep ve Şam yöresinde konargöçer Türkmenler’in, 1755 yılında Atlantı’da iskân etmesi ile  Atlantı halkının koyun ve keçi tulumuna bastığı peynirler, lezzetinden hiçbir şey yitirmeden günümüze kadar geliyor. Coğrafi işaretli ürün menşe çalışmaları devam eden peynirler dünya pazarına açılıyor. Kadınhanı Belediye Başkanı Mehmet Badem, Ziraat Odası Başkanı Arafa Soydan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yavuz, Konya İl Tarım Müdürü Ali Ergin, İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Ceylan ve Atlantı Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Ali Gedikkaya'nın katılımlarıyla Coğrafi işaretli ürün menşe çalışmaları devam eden Atlantı, yöresel koyun tulum peyniri İPARD kapsamındaki projeyle, peynir üretim kursu sertifika töreni gerçekleştirildi. Atlantı Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Ali Gedikkaya, “Kırsalda Kadına umut projesinde sona gelmiş bulunmaktayız. Sertifika törenine katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim. Kırsalda kadına umut projesini İPARD'la, Atlantı da 1.700.000 liralık bir proje olarak çıkardık. İnşallah umut olacağımızı düşünüyoruz. Atlantı sarı tulum peynirini nesilden nesile aktararak, dünyanın her tarafından satışa sunacağımıza inanıyorum. Hepinize teşekkür ediyorum" dedi.  Kadınhanı İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yavuz, "Faaliyetlerini sürdüren Kadınhanı halk eğitim merkezimiz ile ilçemizde bulunan 53 mahallemizde kursları açmaya ve faaliyetler yapmaya gayret gösteriyoruz. Pandemi dönemi öncesinde ilçemizde 2019’da 2020 itibari ile 261 kurs ile 3459 vatandaşa belge vermiş bulunmaktayız."

Kadınhanı Belediye Başkanı Mehmet Badem de şunları söyledi: "Hepinizi saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum. Bugün güzel bir gün. İlçemizde ki tescilli ürünümüz tahinli pidemizden sonra yöremizin lezzetlerinden bir diğeri olan  coğrafi işaret belgesi ile tescillenmiş sarı tulum peynirine de ilçemizi ziyadesiyle mutlu etmiştir. Bu organizasyonda başından sonuna kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kursa katılım sağlayan, yüreğini, cesaretini ortaya koyan, özellikle hanımlarımıza, kadınlarımıza teşekkür ediyor aynı zamanda tebrik ediyorum. Çok önemli bir adım atıldı. Hedeflerimiz ülke ekonomisine katkı sağlamak. Katkı sağlayabilecek bir düzeyde proje. Bunu kimsenin küçük görmesine ve beklentileri aşağıda tutmasına kesinlikle istemiyorum. Hayırlı olmasını temenni ediyorum." Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin de şunları kaydetti: “Kadınhanı Konya içinde önemli bir hayvancılık merkezi. Bu tarz projelere pozitif yaklaşıp, desteklemeye çalışıyoruz. Gıda zinciri içerisinde süt üretimi değerini artırabilmek için başka bir mamul maddeye çevirir ve o şekilde satış yaparsak eğer ekonomik olarak daha yönlendirilmiş bir ürün haline getirmiş oluruz. Sarı tulum peynirinin daha ileri aşamaya geçmesi ve seri üretime dönüşmesi için gerekli çalışmalar yapılıyor.". Program sonunda çeşitli yöresel ve Atlantı peynir tadımı yapıldı.

HABER MERKEZİ

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.