'Kadın İstihdamındaki 5 Puanlık Artış Yoksulluğu Yüzde 15 Azaltıyor'

'Kadın İstihdamındaki 5 Puanlık Artış Yoksulluğu Yüzde 15 Azaltıyor'

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO)’nda düzenlenen Mersin TOBB Girişimciler Kurulları genel kurul toplantısına misafir oldu.

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO)’nda düzenlenen Mersin TOBB Girişimciler Kurulları genel kurul toplantısına misafir oldu. Buradaki açıklamasında, araştırmaların kadın istihdamındaki 5 puanlık artışın yoksulluğu yüzde 15 azalttığını ortaya koyduğunu ifade etti.

Açılış konuşmasını yapan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, koordinatörlüğünü yürüttükleri Genç Girişimciler ve Kadın Girişimciler kurullarının, girişimciliğin özendirilmesi adına projeler yürüttüğünü, kısa zamanda oldukça verimli çalışmalar yaptığını aktardı. İTB Başkanı Kestelli de İzmir ve Mersin’in geleceğin büyük Türkiye’sinde çok önemli bir rol oynayacağına yürekten inandığını belirterek, özellikle kadınların girişim ve işgücü piyasasında daha yüksek oranda var olmasının mecburiyetine dikkat çekti. Toplantıya katılan girişimci adaylarına iş yaşamındaki yükseliş süreci ve tecrübelerinden de bahsederek, “Gelişmiş ülkelerde kadınların işgücüne katılım oranları yüzde 60-80'ken ülkemizde yüzde 31 civarında. Dolayısıyla ülke olarak kadınların iş hayatına daha fazla katılımını özendirecek politikalar üretip uluslararası rekabet gücü sağlamalı ve işgücü piyasasının daha sağlıklı işlemesinin de önünü açmalıyız.” diye konuştu.

Mersin TOBB Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Ayla Harp ise 2013 yılında komiteleriyle birlikte planladıkları “Asistanım Olur Musun?” projesi hakkında bilgi verdi. Yönetici asistanları yetiştirmeye yönelik çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Üniversiteden yeni mezun kızlarımızı, okulun ardından kısa vadede meslek sahibi yapabilmek adına çalışmalar içerisindeyiz. Bu konuyla ilgili olarak, işverenlerin de yönetici asistanı çalıştırma konusunda bilgilendirilecekleri kısa eğitimler düzenleyeceğiz.” dedi. Mersin TOBB Genç İşadamları Kurulu İcra Komitesi Başkanı ve MTSO Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Maya da Mersin’de girişimciliğin teşvik edilmesi için yeni kurulan firmaların sahiplerine, iş dünyasında tecrübeli kişilerle koordinasyonlu olarak hazırlık eğitimleri düzenleyeceklerini söyledi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.