Kaddafi güçleri Ras Lanuf'u geri aldı

Kaddafi güçleri Ras Lanuf'u geri aldı

Libya lideri Albay Muammer Kaddafi rejimine bağlı güçlerin, petrol kenti Ras Lanuf'u geri aldığı bildirildi

Bölgedeki AFP muhabirleri, Kaddafi yanlısı güçlerin muhalifleri mevzilerini terk etmeye zorladığını, muhaliflerin doğuya kaçtığını aktardı.

Öte yandan Reuters ajansı muhaliflerin, Kaddafi güçleriyle Bin Cavad ile Ras Lanuf arasında çarpışmaya devam ettikleri açıklamasını duyurdu.

Habere göre, muhalif savaşçılardan İzzeddin Salih, "İsyancılar hala Ras Lanuf'ta. Bin Cavad arasında çatışmalar sürüyor" dedi.

Muhaliflerin kontrolündeki doğu kesimin iç bölgelerindeki petrol kenti Brega'daki bir başka muhalif de Ras Lanuf ile Bin Cavad arasında çatışmaların sürdüğünü söyledi.

LİBYA'DA MUHALİFLERİN MÜCADELESİ SÜRÜYOR

Libya'da muhaliflerin yönetime bağlı güçlerle mücadelesi sürüyor.

AA muhabirinin izlenimlerine göre, bir hafta öncesine kadar lider Muammer Kaddafi'ye bağlı askerlerin kuşatması altında olan Bingazi'yi uluslararası koalisyon güçlerinin başlattığı operasyonun ardından tamamen kontrolleri altına alan muhalifler önemli ölçüde moral buldu.

Koalisyon güçlerinin desteğini arkalarına aldıktan sonra Bingazi'den batıya doğru ilerleyen muhalifler, önce Ecdebiye ardından da Brega ve Raslanuf kentlerinde kontrolü ele geçirdi. Ancak Raslanuf'un bugün yeniden yönetime bağlı güçlerin eline geçtiği haber veriliyor.

Muhalifler, 17 Şubattan bu yana yaşanan şiddetli çatışmalar nedeniyle adeta harabeye dönen ve yaşayanların terk etmesiyle büyük bir sessizliğe bürünen, ellerindeki kentlerin giriş-çıkışlarını kontrol altına alarak hem ev ve işyerlerinin güvenliğini, hem de Kaddafi askerlerinin geri gelmesini önlemeye çalışıyor.

Ağır makineli ve uzun namlulu silah kullanma konusunda yeterli donanıma sahip olmadıkları görülen muhalifler, Kaddafi yönetiminin Afrika ülkelerinden getirdiği ve ağır silahlarla donattığı paralı askerler dahil, önemli bir silahlı güçle karşı karşıya bulunuyor.

Düzenli bir orduları ve komuta görevi üstlenecek yeterli birikimleri olmayan muhaliflerin bireysel hareket ettiklerine ve bir saldırı anında paniğe kapıldıklarına işaret ediliyor.

Gün boyu devam eden çatışmalardan sonra yorgun düşen muhalifler, bölgenin güvenliğini sağlayan nöbetçileri belirli noktalara yerleştirdikten sonra çeşitli kentlerden kendilerine gıda, yemek ve giyim gibi yardım malzemesi getiren kişilerle araçlarında ya da dışarıda yaktıkları ateşin başında bir sonraki güne hazırlanıyor.

Yöresel müzik aletleri eşliğinde kimi zaman Kaddafi aleyhtarı sloganlar atan, oyun havaları eşliğinde el çalıp dans eden, kimi zaman da uğruna mücadele verdikleri ülkeleri için canından olan arkadaşları adına ağıt yakan muhalifler, çatışmalarla dolu bir günün yorgunluğunu çöl ortasında üzerlerinden atmaya çalışıyor.

Muhalifler sabahın ilk ışıklarıyla birlikte konuşlandıkları bölgede mühimmat ve gıda ihtiyaçlarını tamamlayarak cepheye gitmek üzere yola çıkıyor

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.