Japon Turistler Kültür, Tarih Ve Arkeoloji Turizmi İçin Geliyor

Japon Turistler Kültür, Tarih Ve Arkeoloji Turizmi İçin Geliyor

Türkiye'ye gelen Japon turistlerin yüzde 98'i kültür, tarih, doğa ve UNESCO Dünya Kültür Mirası içinde yer alan antik kentleri görmeye geliyor.

Türkiye'ye gelen Japon turistlerin yüzde 98'i kültür, tarih, doğa ve UNESCO Dünya Kültür Mirası içinde yer alan antik kentleri görmeye geliyor. Japonların tercih ettiği ülke destinasyonlarında birinci sırayı Çin, ikinci Güney Kore, üçüncü Tayland, dördüncü Hong-Kong, beşinci Tayvan ve altıncı ABD oluşturuyor. Avrupa'da ise Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya'yı tercih ediyor.

Türkiye'ye 2012 yılında gelen 190 bin Japon turistin kültür, tarih ve doğa turizmi için tatile geldiği belirtildi. Japonların yüzde 98'i tarih, kültür ve doğa turizmi için Türkiye'yi tercih ettiği, deniz, kum ve güneş turizmine ise ilgi göstermedikleri kaydedildi. Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Dr. Abdurrahman Arıcı, yaptığı açıklamada, Japonya'da kişi başı milli gelir 35 bin dolar olduğu için 128 milyon nüfuslu ülkenin 20 milyonun aktif bir şekilde seyahat ettiğini söyledi.

Japon turistlerin büyük oranda tatil rezervasyonlarını seyahat acenteleri ve internet üzerinde yaptıklarını belirten Arıcı, Türkiye'ye bugüne kadar deniz, kum ve güneş turizmi için tatile gelen Japon turistin bulunmadığını kaydetti. Japonların yakın mesafe ülkelere tatil sürelerinin 5 ile 7 gün olduğuna belirten Öztürk, Türkiye gibi uzak mesafe ülkelerinde ise 8 ile 15 gün arasında olduğunu söyledi.

Türkiye'nin Japon ve Uzak Doğu ülkeleri turizm potansiyelinin yüksek olduğunu anlatan Arıcı, hedef kitlenin yaş gruplamasının ise 20-30, 30-40 ve yüksek gelir grupları ve entelektüeller olduğunu kaydetti. Arıcı, "Ülkemizin tarih, kütür ve arkeoloji zenginliği Japon turistler için cazip. Ülkemize gelen Japonlar genelde İstanbul, Kapadokya bölgesi, Konya, Denizli, Çanakkale, Safranbolu, İzmir ve Antalya’da tatil yapıyor. Son yıllarda arkeoloji turizmi kapsamında İzmir Efes, Manavgat'ta Side Antik Kent, Perge Antik Kent ve Apollon Tapınağı ziyaretlerine ilgileri arttı. Varlıklı Japonlar genelde Kapadokya bölgesinde lüks mağara otelleri tercih ediyor. Japonlar bizi çok seviyor. Kuvvetli aile yapımızı takdir ediyor ve gıpta ile bakıyorlar. Önümüzdeki yıllarda ülkemize 300 binin üzerinde japon turistin gelmesini bekliyoruz." diye konuştu. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.