İzmirli Başkanlar Çin Seferine Çıkıyor

İzmirli Başkanlar Çin Seferine Çıkıyor

Türkiye, Çin pazarına Xiamen’den girecek. Türkiye’nin en fazla dış ticaret açığı verdiği ülkelerin başında gelen Çin Halk Cumhuriyeti’ne ihracatı arttırmak ve dış ticaret dengesizliğini gidermek için kolları sıvayan İzmir, Çin'in...

Türkiye, Çin pazarına Xiamen’den girecek. Türkiye’nin en fazla dış ticaret açığı verdiği ülkelerin başında gelen Çin Halk Cumhuriyeti’ne ihracatı arttırmak ve dış ticaret dengesizliğini gidermek için kolları sıvayan İzmir, Çin'in Xiamen kentinde 8-11 Eylül 2014 tarihlerinde düzenlenecek “Çin Doğrudan Yatırım ve Ticaret Fuarı”na üst düzey bir heyetle katılacak. Hedef hem Çin’e ihracatı arttırmak hem de karşılıklı yatırım imkanlarını değerlendirmek.

Ege İhracatçı Birlikleri’nin organizasyonunu üstlendiği İzmir Heyeti’ne, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başkanlık ediyor. Heyette, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Başkanı M. Kadri Gündeş yer alıyor.

‘ÇİNLİLERE İZMİR’İ ANLATACAĞIZ’

Çin Halk Cumhuriyeti’nin dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip bir ülke olduğuna dikkati çeken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, dünya ekonomisine yön veren çok önemli isimlerle “Çin Doğrudan Yatırım ve Ticaret Fuarı”nda bir arada olmanın İzmir gibi gelişme potansiyeli yüksek bir kentin iş dünyası adına çok önemli olduğunu kaydetti. “Çin Doğrudan Yatırım ve Ticaret Fuarı”nda yerel yönetim olarak yatırımcıya sundukları imkanları, sağladıkları kolaylıkları, İzmir’in sahip olduğu zenginlikleri anlatmak istediklerini vurgulayan Kocaoğlu, “İzmir’in dinamik yapısı, gelişen ekonomisi ve nitelikli işgücü ile, “küresel ölçekte bir metropol” olmak için gerekli potansiyele sahip olduğunu, Akdeniz’in en önemli ticari merkezlerinden biri olan İzmir’in; tarihi, kültürel zenginliği, doğal değerleri, hızla büyüyen ekonomisi ve turizm olanaklarıyla tam bir “fırsatlar kenti” haline gelebileceğini anlatacağız.” diye konuştu.

‘ÇİN’E 1 SATIYORUZ, 8 ALIYORUZ’

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk de İzmir ekonomik hayatına yön veren en önemli kurumların, Ege İhracatçı Birlikleri’nin organizasyonunda “Çin Doğrudan Yatırım ve Ticaret Fuarı”na katılmasının ve Çinli firmalarla ikili iş görüşmelerine katılmalarının Türkiye’nin Çin’e yaptığı ihracat rakamlarına olumlu katkı koyacağını söyledi. Türkiye’nin 1 dolar ihracat karşılığı 8 dolar ithalat yaptığı Çin pazarındaki konumunu güçlendirme ve dış ticaret dengesizliğini giderme çabası içinde olduklarını ifade eden Ünlütürk, şunları kaydetti: “Çin, dünyanın en fazla ithalat yapan ülkelerinin başında geliyor. 150 milyonun üzerinde zengin bir nüfusu var. Çin pazarında her sektörümüzün ihracat rakamlarını arttırabileceği bir potansiyel var. Bu potansiyeli ortaya çıkarmak için çalışıyoruz. İhracatımızı arttırmanın yanında karşılıklı yatırım olanaklarını değerlendirme açısından “Çin Doğrudan Yatırım ve Ticaret Fuarı” İzmir için büyük fırsatları bizlere sunuyor.”

‘ÇİN TAKLİTÇİLİKTEN, ÜRETİM MERKEZİ HALİNE GELDİ’

Özellikle 2010 yılından itibaren hızlı yükselişi ve dünyanın ikinci büyük ekonomisi konumuna gelmesiyle birlikte Çin’in tüm gözleri üzerine çektiğine dikkat çeken Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise, “Taklitçilikten, dünyanın üretim merkezi haline gelme hikayesi önemli bir başarıdır. Ne yazık ki, Türkiye ile olan ticaretine baktığımızda Çin, en fazla dış ticaret açığı verdiğimiz ülkelerden biridir. İzmir’in Çin ile olan ihracatı sadece 235 milyon dolar iken, ithalatı 997 milyon dolardır. Liman ticaret merkezi Xiamen’in, kendi başına ticaret hacmi İzmir’in tam 4 katına denk gelmektedir. İşte bu nedenden Xiamen Yatırım ve Ticaret Fuarı bizim için büyük önem taşımaktadır. 2020 yılından sonra ABD’yi geride bırakacağı beklenen bir güç ile ticari ilişkilerimizi yoğunlaştırmamız bizim lehimize olacaktır.” şeklinde konuştu.

XİAMEN DÜNYA DOĞALTAŞ MERKEZİ

İzmirli başkanların ziyaret edeceği Xiamen kenti, “Çin Doğrudan Yatırım ve Ticaret Fuarı” dışında dünyanın en büyük doğaltaş ve teknolojileri fuarı konumundaki Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na da ev sahipliği yapıyor. Türkiye Milli Katılım Organizasyonu Ege İhracatçı Birlikleri tarafından yapılan Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda Türkiye’ye ayrılan 2303 metrekarelik Türkiye standı, Türk doğaltaş firmalarına yetmiyor. Xiamen Bölgesi’nin, Çin’in en önemli doğal taş üretim ve ticaret merkezi konumunda olduğunu kaydeden Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, “2012 yılında 8 milyar dolara ulaşan Çin doğaltaş ticaretinin yüzde 60’ı, dünya doğaltaş ticaretinin ise yüzde 15’i Xiamen limanından gerçekleşiyor. Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, Türk Doğaltaş sektörü için hayati öneme sahip. Bu fuardaki standımızı büyüterek daha fazla Türk firmasının bu fuara katılabilmesini istiyoruz. Bu ziyaret bu anlamda da çok önemli.” dedi.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.