İzmir’e Havaalanı Girişleri Arttı, Kurvaziyer Trafiği Geriledi

İzmir’e Havaalanı Girişleri Arttı, Kurvaziyer Trafiği Geriledi

İzmir’e gelen yabancı ziyaretçi sayısı 2014 yılının 8 aylık döneminde yüzde 4,6 oranında düşerek 924 bin 837 kişiye geriledi. İzmir’in 8 aylık turizm rakamlarını değerlendiren Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK)...

İzmir’e gelen yabancı ziyaretçi sayısı 2014 yılının 8 aylık döneminde yüzde 4,6 oranında düşerek 924 bin 837 kişiye geriledi. İzmir’in 8 aylık turizm rakamlarını değerlendiren Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, “Bu düşüşün asıl nedeni, kurvaziyer yolcu trafiğinde meydana gelen azalmadır. Geçen sene Alsancak Limanı’nda 305 bin kişilik olan yolcu trafiğimiz, yüzde 29 oranında bir düşüş göstererek 216 bine gerilemiştir.’’ dedi. Yaşanan bu olumsuz durumun yanında havayoluyla İzmir’i ziyaret eden yabancı turist sayısında artışın devam ettiğini belirten İşler,’’ Havayolu ile ülkemize giriş yapan yabancı ziyaretçi sayısında artış devam etmiştir. Geçen senenin 8 aylık döneminde 629 bin kişi olan Adnan Menderes Havaalanı trafiği, bu yıl yüzde 5,2 oranında yükselerek 661 bin kişiyi geçmiştir.’’ şeklinde konuştu.

ANA PAZARDA ARTIŞLAR VE AZALMALAR DİKKAT ÇEKİYOR

İzmir’in ana pazarlarındaki son gelişmeleri de değerlendiren İşler, “Sekiz aylık dönemde İzmir’e gelen en fazla turist sayısının ise Almanya’dan olduğu görüldü. Bu dönemde Almanya’dan gelen turist sayısı geçen seneyle karşılaştırıldığında, yüzde 0,8’lik bir artış göstererek 228 bin kişiye ulaştı. Almanların havayolu ile yüzde 90 gibi dikkat çekici bir oranla İzmir’e giriş yaptı. Adnan Menderes Havalimanı’ndan yabancı girişler yüzde 2,9’luk bir gelişme göstererek 204 bine yükseldi. Buna karşın, Almanların denizyolu ile İzmir’e yaptığı girişlerde ise yüzde 16’lık bir gerileme kaydedildi.” diye konuştu. Havayolu girişlerinde en yüksek pazarlar arasında yer alan Fransa’dan İzmir gelen turist sayısının yüzde 7,1 artarak toplamda 97 bine ulaştığını aktaran İşler, denizyolu girişlerinde ise yüzde 1,8’lik bir büyümenin gerçekleştiği bilgisini verdi. İzmir’in yüksek pazarları arasında dikkat çeken ülkelerden İtalya pazarında 8 aylık dönemde yüzde 11,6’lık düşüş yaşandı. Genellikle, denizyoluyla İzmir’i ziyaret eden İtalya turistler bu yıl 86 binde kaldı. Pazarlar bazında bu yıl gerileme yaşayan bir diğer ülke de İngiltere oldu. Sekiz aylık dönemde yüzde 12,8 oranında gerileme gösteren İngiltere’den İzmir’e gelen toplam turist sayısı 98 bine geriledi. İzmir’in bu yıl en canlı pazarları arasında yer alan Hollanda pazarı, 8 aylık dönemde yüzde 15,6’lık artış oranıyla 68 binin üstünde seyrederken, havayolu gelişlerinde ise yüzde 20 oranında artış sağlandı. İzmir’in ziyaretçi trafiğinde dikkat çeken bir diğer gelişme ise İran’dan gelen turist sayısında oldu. İran’dan İzmir’e gelen turist sayısı yüzde 58’lik artışla 33 bini geçti.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.