İzmir İl Başkanı Engin: Chp’nin İlk İşi Yök’ü Kapatmak Olacak

İzmir İl Başkanı Engin: Chp’nin İlk İşi Yök’ü Kapatmak Olacak

CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, 6 Kasım 1981’de kurulan Yükseköğretim Kurulu (YÖK)'nun yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, 6 Kasım 1981’de kurulan Yükseköğretim Kurulu (YÖK)'nun yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yaptı. 12 Eylül askerî darbesinin ürünlerinden olan YÖK’ün amacının, üniversiteleri denetim altına almak ve akademik özgürlükleri kısıtlamak olduğunu belirten Engin, CHP’nin iktidara geldiği anda ilk işinin bunu kapatmak olacağını söyledi.

YÖK’ün özgür ve özerk üniversiteyi yok etmek ve cezalandırmak için kurulduğunu söyleyen İl Başkanı Engin, “YÖK, başlangıçta faşist cuntanın bir baskı aracıyken bugün aynı gerekçelere sarılan AK Parti’nin baskıcı ve otokratik anlayışına hizmet etmektedir. 2002’de iktidara gelen AK Parti, antidemokratik ve çoğunlukçu temsil anlayışını öne sürerek Türkiye Cumhuriyeti'nin temel kurumlarının siyasi genetiğiyle rahatlıkla oynarken YÖK Kanunu’nu değiştirmekten bilinçli olarak kaçmıştır. Üniversiteleri bir bilim yuvası halinden çıkararak yandaş yuvası haline getirmeye çalışan günümüz iktidarının, bu amacına ulaşmak için elindeki maşa YÖK olmuştur. Partimiz, 2011 genel seçimlerinde YÖK’ü kapatacağını seçim bildirgesine koydu. YÖK’ün yeniden yapılanması gibi bir durum söz konusu değildir. YÖK kapatılmalıdır ve benzer bir yapıda hiçbir kurum kurulmamalıdır.” dedi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.