İzmir Belediye Meclisi’nde Görevli 155 Kişi 'Danışman' Davasında Beraat Etti

İzmir Belediye Meclisi’nde Görevli 155 Kişi 'Danışman' Davasında Beraat Etti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile geçen dönem belediye meclisinde görev yapan 155 kişi, "danışman arazisi" davasında beraat etti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile geçen dönem belediye meclisinde görev yapan 155 kişi, "danışman arazisi" davasında beraat etti. Kocaoğlu’nun eski danışmanı Bilgin Erünal’ın ortağı olduğu arazi için yapılan imar planı tadilatıyla ilgili davada mahkeme kararını verdi. İzmir 17. Sulh Ceza Mahkemesi’nde yargılanan isimlerin bir kısmı, duruşmaya gelerek kararı bekledi. Mahkeme heyeti, danışman arazisinde görevi kötüye kullandıkları iddiasıyla yargılanan sanıkların tamamı için beraat kararı verdi. Gerekçe olarak ise delil yetersizliğini gösterdi.

Kentsel Bölge Nazım İmar Planı’nda "5. Etap Yenileme Sağlıklaştırma Alanı" kapsamında konut alanı olarak yer alan Karabağlar ilçesi Bozyaka semti Kartal Parkı’nın yanındaki 13 bin 518 metrekarelik arazi, 2006 yılında el değiştirdi. Araziyi satın alanlar arasında Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 2004-2009 yılları arasında üyelik ve dört yıl İmar Komisyonu Başkanlığı yapan Mustafa Bilgin Erünal da vardı. Erünal’ın yüzde 10 hissesine sahip olduğu araziyle ilgili 2008 yılında Büyükşehir Belediye Meclisi, Planlama Müdürlüğü’nün olumsuz raporuna rağmen konut alanını, "metropoliten aktivite merkezi"ne dönüştürdü. AK Parti ve CHP’li üyelerin oybirliğiyle geçen karar, daha sonra Karabağlar Belediye Meclisi'nde de kabul gördü yalnız burada AK Parti grubu ret oyu verdi.

Şikayetler üzerine İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Hazırlanan iddianamede, plan değişikliği yapılan parsele mevzuata aykırı şekilde ayrıcalıklı imar hakkı verildiği, düzenlemede şehircilik ilke ve esaslarına aykırı davranıldığı, arazinin aşırı değerlendirmesine katkı yapıldığı, bu şekilde haksız kazanç teminine sebep olunduğu iddia edildi. Başkan Kocaoğlu dahil 155 isim hakkında 1 ile 3 yıl arasında hapis ve çeşitli haklardan yoksun bırakılma cezaları talep edildi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.