İthal bakan istiyoruz

İthal bakan istiyoruz

Türk Eğitim-Sen Konya 2 nolu Şube Başkanı Sadi Eriş, MEBin ithal öğretmen projesine sert tepki göstererek, Öğretmen yerine Bakan ithal edilsin dedi

Türk Eğitim-Sen Konya 2 nolu Şube Başkanı Sadi Eriş, sendika binasında düzenlediği basın toplantısında Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) İngilizce öğretmeni ithal etme projesini sert bir dille eleştirdi. MEB’in bu projesine göre her yıl 10 bin olmak üzere toplam 40 bin anadili İngilizce olan yabancı İngilizce öğretmeninin Türkiye’de istihdam edileceğini bildiren Sadi Eriş, “Eğitim camiası bakanlığın ithal öğretmen projesi ile adeta şoka girmiştir. Çünkü bu proje, MEB’in kendi yetiştirdiği öğretmenlerine hiç güven duymadığını net bir şekilde ortaya koymuştur. Bakanlığın yabancı öğretmen istihdam etmeyi planlaması öğretmenlerimize yapılmış çok büyük bir saygısızlıktır” ifadelerini kullandı.

SORUN TÜRK ÖĞRETMENLERDE Mİ?

 

Bakanlığın, çocukların İngilizce öğrenemediğini düşündüğünü ve bunu sorumlusu olarak da Türk öğretmenleri gösterdiğini söyleyen Eriş, “Hiçbir özeleştiri yapmayan, müfredat programlarını yenilemeyen, buna rağmen faturayı kendi yetiştirdiği öğretmenlerine kesen MEB, böylesine ucube bir proje ile öğretmenlerimizi karalamıştır. Bugün İngilizce öğretmenlerini yurtdışından getirmeye çalışanlar, yarın hangi branşta yurtdışından öğretmen getirecektir? Bu ülkede tam 350 bin atama bekleyen öğretmen vardır. Bu ülkede öğretmenler atanamadıkları için bunalıma girip, intihar dahi edebilmektedir. MEB, öğretmenlerin çığlıklarını duymazdan gelirken, öğretmenleri işsizliğin pençesinden çekip çıkarmak için çaba göstermezken, onlara 30 bin ek atamayı çok görürken, 40 bin yabancı öğretmeni ülkemizde istihdam etmeyi içine sindirebilmektedir. MEB şayet  yıllarca eğitim fakültelerinde dirsek çürüten öğretmenlerin öğrencilerimizi iyi yetiştiremediğine inanıyorsa, tüm eğitim fakültelerini kapatsın ve öğretmenlerin tamamını yurtdışından ithal etsin” dedi.

İTHAL, YERLİNİN İKİ MİSLİ MAAŞ ALACAK

 

5 yıl sürecek olan bu projenin yaklaşık 1,5 milyar TL’ye mâl olacağına dikkat çeken Türk Eğitim-Sen Konya 2 nolu Şube Başkanı Sadi Eriş, “Edindiğimiz bilgilere göre yurtdışından gelen öğretmenlere aylık 2 bin dolar maaş verilecek. Madem bakanlık yabancı öğretmen istihdamına bu kadar bütçe ayırabiliyor, o halde niçin kendi öğretmenlerinin atamasını yapmıyor? Türk öğretmenlerine karşı eli sıkı olan bakanlık, sıra yabancı öğretmenlere gelince neden bu kadar cömert davranıyor? Ülkemizde bir öğretmen bin 721 TL maaş alırken, yabancı öğretmenlerin maaşları 3 bin TL olacak. İthal öğretmenlere, Türk öğretmenlerden daha yüksek ücret verilecek olması sayın Bakan’ın vicdanını sızlatmıyor mu?” diye konuştu.

BİZ DE İTHAL BAKAN İSTİYORUZ

 

Projeyi hayata geçirmeye çalışan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’yu şiddetle kınadıklarını dile getiren Eriş, “Türk Eğitim-Sen olarak ithal öğretmen değil, ithal bakan istiyoruz. Bu talebimizde de çok ciddiyiz. Sayın Çubukçu kimin bakanı olduğunu hatırlamadığı sürece bu talebimiz devam edecektir. Nimet Çubukçu’nun görevini iyi yapmadığını, eğitim camiasının sorunlarını çözemediğini düşünüyor ve ithal Bakan’ın eğitim camiasında Bakan Çubukçu’dan daha yararlı olacağına inanıyoruz. Buradan tüm öğretmenlerimizi haklarına sahip çıkamaya çağırıyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum