İsveç'te, ''Kulu Tarihi ve Göç'' paneli

İsveç'te, ''Kulu Tarihi ve Göç'' paneli

Kulu'dan İsveç'e yapılan göçün, 50. yılına yaklaşılmasından dolayı, İsveç'te ''Kulu Tarihi ve Göç'' konulu bir panel düzenlendi.

Kulu'dan İsveç'e yapılan göçün, 50. yılına yaklaşılmasından dolayı, İsveç'te ''Kulu Tarihi ve Göç'' konulu bir panel düzenlendi.  Türkiye'nin İsveç Büyükelçisi Zergün Korutürk, Stockholm'da İsveç Diyanet Vakfı Salonu'nda yaptığı konuşmada, İsveç'in hala göç almakta olan sayılı Avrupa ülkelerinden birisi olduğunu söyledi.
    
Kulu'dan yapılan göçün toplu iş gücü göçü olduğunu belirten Korutürk, eğer bir değişiklik olmazsa 50. yıl kutlamalarının 2015 yılında yapılacağını dile getirdi.
    
Kulu Belediye Başkanı Ahmet Yıldız ise göçle ilgili ilk toplantının akademik düzeyde Kulu'da yapıldığını, Kulu'nun tüm imkanlarıyla değerlendirildiğini söyledi.
    
Göçün, sosyal, ekonomik ve kültürel yönler getirmesi üzerine, bir fikir elde edinebilmek için toplantının diğer ayağını İsveç'te yapmaya karar verdiklerini belirten Yıldız, ''Ülkemize kültür seyahatleri yapmak ve eğer imkan bulursak İsveç Türk Üniversitesi kurmak istiyoruz'' dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.