İşte yerel seçim tarihi

İşte yerel seçim tarihi

AK Parti, yerel seçimlerin erkene alınmasına ilişkin kararını vermiş görünüyor. Başbakan Erdoğan da Kızılcahamam Kampında, yeni seçimin tarihini ortaya koymuş oldu.

Kızılcahamam Kampı, son yıllarda AK Parti'nin kritik konuları kapalı kapılar ardında görüştüğü ve bunları sonuçlandırdığı mekan olarak biline geldi. Bu kez de kritik konular, yine Kızılcahamam Kampında karara bağlandı. Bu kararlardan birisi de erken yerel seçimler.

Meclis’te 2014 yılında yapılacak yerel seçimlerin mevsim şartlarından dolayı öne alınması yolundaki girişimler, AK Parti ve MHP’nin yeterince sahip çıkamaması sonucu Meclis’teki oylamada referanduma gitmeyi gerektirecek bir sonuçla çıkmıştı.

Bundan dolayı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,  Meclis’teki bütün partilerin beklentileri doğrultusunda Anayasa değişikliği kararını onaylayıp referandum yolunu açma yerine Meclis’e iade yolunu seçmişti. Gül’ün Meclis tarihine en çok alkışlanan kararı olarak geçen vetosunun ardından partiler arasında yapılan girişimler sonuç vermedi.

MHP 31 Ekim’de CHP ise daha önce gündeme getirdiği tarihte ısrar edince tarih konusunda net bir tavrı bulunmayan AK Parti, bu kez “havanda su dövüleceği”ni gördüğü için işi oluruna bırakmış göründü.

AK Parti’nin seçimlerin zamanında yapılması yolundaki tavrının netleştiği de Kızılcahamam Kampında ortaya çıktı. Başbakan Erdoğan, bu yoldaki işaret fişeğini kampın açış konuşmasında yaptı. Erdoğan, "Önümüzde çok hassas 3 yıl var. 2014'teki yerel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimiyle 2015'teki milletvekili seçimi sadece partimiz için değil ülkemiz için büyük önem taşıyor" diyerek yerel seçimlerin zamanında yapılacağını dile getirmiş oldu.

Parlamentoda AK Parti, CHP ve MHP arasında yürütülen çalışmalarda tam bir mutabakat çıkmazda, erken yerel seçimlerin mevsim şartlarından dolayı 5 ay öne alınması fikri iktidar partisinin gündeminden düşmüş olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.