İşte yeni Suriye planı!

İşte yeni Suriye planı!

Suriye Ulusal Konseyi (SUK),Clintonu devrimi bölmeye çalışmakla suçlarken, ABDnin yeni bir Suriye planı hazırladığı ortaya çıktı

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un Suriye muhalefetinin en geniş tabanlı hareketi olarak bilinen Suriye Ulusal Konseyi’ni (SUK), muhalefeti temsil edecek çapta olmamakla suçlaması tartışmalara neden oldu. Suriye Ulusal Konseyi, dün bir açıklamayla Clinton’un suçlamalarına cevap verdi. Suriye dışında örgütlenen anamuhalif grup, ABD yönetimini bu tür açıklamalarla devrim mücadelesinin altını kazımaya çalışmakla suçladı. SUK açıklamasında “Suriye Ulusal Konseyi’ni tasfiye etmeye veya yerine yeni bir yapı kurmaya yönelik her türlü girişim Suriye devriminin köküne ayrılık tohumları ekmektir” denildi. ABD yönetimiyle SUK arasında yaşanan tartışmanın zamanlaması dikkat çekiyor. ABD’nin, yeni bir muhalefet liderliği planı hazırladığı iddia ediliyor. ABD, “güçlü, işbirliği yapan ve kapsayıcı” bir muhalif liderlik ve “demokratik, sivil, çoğulcu ve istikrar içinde” bir Suriye istiyor.

YENİ LİDER RIFAT SEİF

Katar’da gelecek hafta yapılacak toplantıda ele alınacak plana, ABD’den aldığı destekle Suriyeli muhalif Rıfat Seif öncülük ediyor. Yeni yapılanmanın “Suriye Ulusal Girişimi” (SNI) adını alması öngörülüyor. Amerikan basınında yer alan haberlere göre, Suriye’deki mevcut durumun tüm muhalif güçleri bir araya getirmesini gerekli kıldığını düşünen Washington, demokratik, sivil, çoğulcu, güçlü ve istikrarlı bir Suriye’ye geçişi istiyor. Buna göre, SNI, Kahire Konferansı’nın belgeleri üzerinde şekillenecek ve hem bölgede hem de uluslararası planda aktif olacak. SNI, Esad’ın gitmesiyle siyasi boşluk doğmayacağını da garanti edecek. Seif’in hazırladığı bu plan, 8 Kasım günü Doha’da ele alınacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.