İşte Yeni Kabinenin Muhtemel Bakanları

İşte Yeni Kabinenin Muhtemel Bakanları

Kabine konusunda en çok merak edilen konu Babacan’ın Başbakan Davutoğlu’ndan söz aldığı gibi ekonominin başında olup olmayacağı.

Yeni hükümetin parti yönetiminde olduğu gibi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talep ve önerileri dikkate alınarak hazırlanması bekleniyor.

Hürriyet’ten Turan Yılmaz ve Nuray Babacan’ın haberine göre AK Parti’nin yeni hükümeti, 4 yıllık politikalarını belirleyecek icraacı bir yapıya sahip olacak. Yeni hükümet, parti yönetiminde olduğu gibi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talep ve önerileri dikkate alınarak hazırlanacak. Burada en merak edilen konuyu ekonomi yönetiminin kimde olacağı oluşturacak. Partide, bu göreve Ali Babacan’ın devam edeceğini söyleyenler de Berat Albayrak’ın aktif rol alacağını iddia edenler de bulunuyor. AK Parti’nin yeni hükümeti, daha çok kamuoyunun bildiği tanıdığı güçlü isimlerden oluşacak. Yenilere de şans verilecek kabinede denge ‘deneyimli’ isimlerden yana olacak. Yeni hükümette görev alıp almayacağı merak edilen ilk isim Binali Yıldırım olacak. Yıldırım’ın genel başkan adaylığı ve kongre sürecindeki pozisyonu nedeniyle, kabinede yeralabileceği gibi, genel merkez yönetiminde de değerlendirilebileceği konuşuluyor. Yıldırım’ın kabinede görev alması durumunda Ulaştırma Bakanlığı yerine Başbakan Yardımcılığı görevini üstlenebileceği dillendiriliyor.

ADVERTISEMENT

BABACAN FAKTÖRÜ

Kabinede en çok merak edilen konuyu, ‘ekonomi yönetiminin kimde olacağı’ oluşturuyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun listeye koymaya son anda ikna ettiği Ali Babacan’ın ekonomi yönetiminin başında olmadan kabinede görev almayacağı iddia ediliyor. Babacan için dillendirilen başka bir görev de Dışişleri Bakanlığı olarak geçiyor. Babacan’ın ekonomi yönetiminin başında olması, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın kabinede görev almasını zorlaştırabilecek. Bazı parti kurmayları, Albayrak’ın siyasi deneyim kazandıktan sonra hükümette yeralmasının gündeme gelebileceğini dile getiriyorlar.

TANER YILDIZ DÖNECEK Mİ?

Babacan’ın görev alması, Nihat Zeybekci, Nurettin Canikli, Naci Ağbal ve Mehmet Şimşek’in durumlarıyla ilgili de fikir verecek. Bu isimlerin bakanlık görevleri Babacan’ın durumuna göre netleşecek. Kabinede görev alsalar bile sorumluluk alanları ona göre belirlenecek. Bu isimlerle birlikte kabinede Faruk Çelik’in Çalışma Bakanı, Bekir Bozdağ’ın Adalet Bakanı, Kayseri’den Mehmet Özhakesi’ye görev verilmezse, Taner Yıldız’ın Enerji Bakanı, Recep Akdağ’ın Sağlık Bakanı, Yalçın Akdoğan’ın İçişleri Bakanı, Cevdet Yılmaz’ın Kalkınma Bakanı olarak değerlendirileceği iddia ediliyor. MHP’den transfer olan Tuğrul Türkeş’de kabinede yer alacak isimlerden biri olacak.

GENEL MERKEZDEN KAYDIRMA OLACAK

Yeni hükümette görev alacak isimlerin bir kısmının, genel merkez yönetimindeki isimler olacağı belirtiliyor. Ömer Çelik ve Bekir Bozdağ’ın genel merkezden kabineye kaydırılacağı iddiaları dile getiriliyor. Çelik’in Hükümet Sözcüsü olabileceği, Numan Kurtulmuş’un da başbakan yardımcılarından biri olarak değerlendirileceği öne sürülüyor. Güneydoğa kontenjanından Mehdi Eker ya da Galip Ensarioğlu’nun bakan yapılacağı belirtiliyor. Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç’ın yerini koruması beklenirken, Dışişleri Bakanlığı için Mevlüt Çavuşoğlu’nun ismi de geçiyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı için Fatma Betül Sayan Kaya’nın adı dillendiriliyor. Kabinenin tek türbanlı bakanının da Kaya olacağı öne sürülüyor. Kabineye bağlı değişikliklerin parti yönetimine yansımaları da olacak. Bozdağ ve Çelik’in hükümet üyesi olması durumunda Hayati Yazıcı, Doğan Kubat ve Mehmet Müezzinoğlu’nun genel başkan yardımcısı yapılacağı, grup bakan vekillerinin de buna göre şekillendirileceği iddia ediliyor. Mahir Ünal’ın kabineye alınması, Doğan Kubat’ın genel merkeze çekilmesi durumunda, Mehmet Ali Şahin ve Bülent Turan’ın grup başkanvekili yapılacağı iddia ediliyor.

Hürriyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum