İşte Said Nursi'nin Kürt sorununa reçetesi

İşte Said Nursi'nin Kürt sorununa reçetesi

AK Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Emin Dindar, Türkiye'de yaşayan Kürtlerin, Türklerle ayrılmaz bir bütün olduğunu ve ayrı bir devlet istemediğini açık bir şekilde ifade etti.

 Son günlerde Türkiye'de en çok konuşulan konulardan bir tanesi de Kürt Sorunu... Bununla ilgili olarak çeşitli fikirler ortaya atan siyasetçi, gazeteci, yazar ve aydınlar 'sorunun çözümüne nasıl katkı sağlayabilirim' kaygısı taşıyor!
 
Haber7.com'a konuşan AK Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Emin Dindar da sorunun 'eğitim' yoluyla çözülşebileceğini savundu ve Said-i Nursi'nin 100 yıl önceki çözümüne vurgu yaptı.
 
Bölgeye Fen ve din eğitimini eş zamanlı verilip insanlarımızı eğitirsek hem demokrat olabilen, hem inancını rahatça yaşayabilen, hem de medeni bir insan modeli oluşturabiliriz, diye açıklama yapan Dindar, AK Parti'nin eğitim yolunda fersah fersah adımlar attığını ifade etti. Bunların yeterli olmadığını bölgeye yatırımın devam edeceğini dile getiren AK Partili vekil, Kürt Sorunu'nun çözümünde eğitimin rolüne dikkat çekti.
 
“SAİD-İ NURSİ REÇETEYİ YAZMIŞ”
 
1910'lu yıllarda Said-i Nursi'nin bir sözünden alıntı yapan Dindar, üstadın yaklaşık 100 yıl önce Kürt Sorunu'nun çözümüne dair ipuçları verdiğini şu manidar sözle dile getirdi:
 
“Emin olunuz ki biz Kürtler başkalarına benzemiyoruz, yakinen biliyoruz ki içtimai hayatımız Türklerin içtimai hayatından neş'et eder.” Said-i Nursi Kürt ve Türklerin birlikte hareket etmemizi, eşit bir vatandaşlık ilkesiyle yaşamak istediğimizi dile getiriyor. Said-i Nursi 100 seneki hastalığın teşhisini koyup, reçetesini yazmıştır. Said-i Nursi demiştir ki, Van, Diyarbekir ve Bitlis'te üniversitelerin kurulması ve bu üniversitelere de göndereceğiniz öğretmenlerin bize vereceği Fen, Edebiyat eğitimiyle beraber, biz de onlara din eğitimini öğreterek bir yere varabiliriz. Şimdiye baktığımızda ise AK Parti hem din hem de dil sorunu çözmeye çalışıyor.”
 
Yine Said-i Nursi'den alıntı yapan Dindar, Nursi'nin anadilde eğitime nasıl yaklaştığını bir örnek sözle özetledi:
 
“'Lisan-i Kürdi caiz, Arapça vacip, Türkçe lazım...' Said-i Nursi'nin burada anadilin Kürtçe, devletin resmi dilinin Türkçe olduğundan şüphe etmediğini biliyoruz.”
 
“KÜRTLER AYRI DEVLET İSTEMİYOR”
 
Yıllar önce baskılardan dolayı doğduğu topraklardan ayrı yaşamaya mecbur kalan Kürtlerin, Adana, Konya, Ankara, Bursa, İzmir, Mersin, İstanbul ve Aydın gibi göç ettiklerini söyleyen Dindar, Kürtlerin Türklerle beraber yaşamaktan gocunmadıklarının vurgusunu yaptı. Türkiye'deki Kürtlerin asla ayrı bir devlet istemediğini iddia eden AK Partili Dindar, Kürtlerin kimliklerinin inkarlarını da istemediklerini sözlerine ekledi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.