İşte hayat kurtaran testler

İşte hayat kurtaran testler

Tüm kadınlar mutlaka kontrole gitmeli, bu testleri yaptırmalı

Uzmanlar, meme, rahim ağzı, rahim içi ve yumurtalık kanserlerinin, tarama testleri ile erken aşamada yakalanırsa tedavi edilmesinin mümkün olduğunu belirtiyor.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Faruk Buyru, meme, rahim ağzı, rahim içi ve yumurtalık kanserlerinin, tarama testleri ile erken aşamada yakalanırsa tedavi edilmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Buyru, yaptığı açıklamada, kadın sağlığını tehdit eden en önemli kanserlerin rahim ağzı, rahim iç tabakasından çıkan kanser, yumurtalık ve meme kanseri olduğunu belirtti.

Buyru, rahim ağzı kanserinin, cinsel yolla bulaşan virüslerle oluşan bir hastalık olduğunu ve günümüzde bu virüsün bazı tiplerine karşı geliştirilmiş aşı ile hastalığın sıklığının azaltılmaya çalışıldığını belirtti. Buyru, ''Ancak daha önemlisi 'smear' testi ile rahim ağzı kanserine dönüşebilecek problemleri çok erken aşamada yakalamak ve tedavi etmek mümkün olabilmektedir. Bu şekilde yıllık smear testinin yaygın olarak kullanıldığı gelişmiş ülkelerde rahim ağzı kanseri giderek daha az görülmektedir." dedi.

ŞİKAYET OLMASA DA KONTROL YAPTIRIN

Prof. Dr. Faruk Buyru, erken dönemde yakalanan bir kist veya miyomum, endoskopik yöntemlerle tedavi edilebildiğini, ancak teşhis ve tedavide gecikildiğinde rahim veya yumurtalığın alınması ile sonuçlanabilen daha büyük operasyonlar gerektirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Rahim ağzı kanserine dönüşebilecek problemlerin tedavi edilmesi, daha sonra gerekebilecek büyük operasyonlar ve radyoterapi gibi karmaşık tedavilere gereksinimi ortadan kaldırabilir. Şikayet veya bir hastalık belirtisi olmaksızın çoğunlukla kontrole gidilmiyor. Bu nedenle ufak şikayetler veya hastalık belirtileri kadının doktora başvurmasına neden olup, bazen yararlı olabiliyor. Ama tabii ki en doğrusu şikayet olmasa da zamanı gelince yıllık kontrolü yaptırmak.''

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.