İstanbul'un fethinde 558. yıl

İstanbul'un fethinde 558. yıl

İstanbul'un fethinin 558. yıldönümü temsili fetihle bir kez daha kutlandı

İstanbul'un fethinin yıldönümü törenleri Fatih Sultan Mehmet'in kabrinde okunan Kur'an-ı Kerim ile başladı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Garnizon Komutan Yardımcısı Tümgeneral Tayfun Özdem ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatih Sultan Mehmet'in kabrine çiçek bıraktı. Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından dua edildi.

Burada yapılan programın ardından Saraçhane'de Fatih Sultan Mehmet'in heykelinin bulunduğu parka geçildi. Başta Valilik olmak üzere anıta çelenk konulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Vali Mutlu ve diğer protokol üyeleri daha sonra Belgradkapı'daki tören alanına geçti. Vali Hüseyin Avni Mutlu, Garnizon Komutan Yardımcısı Tümgeneral Tayfun Özdem ve Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, burada vatandaşları selamladı.

Temsili Osmanlı askerleri mehter marşları ve top atışları eşliğinde surlara saldırdı. Koçbaşı ile kapıyı yıkan temsili askerler tekbirler eşliğinde surlara tırmandı. Fetih, surlara Türk bayrağının çekilmesi ile tamamlandı. Fethin ardından temsili Fatih Sultan Mehmet ve beraberindekiler atlarla surlardan çıkarak geçiş yaptı.

Temsili fethin ardından konuşmalar yapıldı. Öğrenciler şiir okudu ve halk oyunu ekipleri gösteri yaptı. Gösterilerin ardından sırayla askeri bando ve mehter takımının çaldığı marşlar eşliğinde geçiş töreni yapıldı.

Fetihle ilgili düşüncelerini ifade eden Vali Hüseyin Avni Mutlu, "İstanbul gibi dünyanın en güzel şehrini fethederek bugün bizlere böylesine güzel bir şehri ve ülkeyi bırakan aziz atalarımızı Fatih Sultan Mehmet Han başta olmaz üzere rahmetle, minnetle anıyoruz." dedi. İstanbul'u geliştirmek için gayret gösterdiklerini belirten Mutlu, "Türk milletine emanet ettikleri bu güzel cennet şehri ve yurdu onların dilekleri ve gönüllerince muhafaza etmek, geliştirmek, büyütmek ve dünyanın yine en gözde şehri olarak da geliştirebilmek için büyük gayret sarf ediyoruz. Huzurlarında olmak bizim için çok büyük bir onur. Bütün İstanbul'un fethinde bulunan şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle anıyoruz. Başta büyük padişahımız sultanımız olmak üzere hepsinin mekanları cennet olsun. Böylesine gurur şehrimiz, güzel bir şehirde İstanbul'da yaşamak bizler için dünyanın en güzel bahtiyarlıklarından birisi. Bu şehre layık olmaya, bu şehri fethederek bizlere emanet edenlere layık olmak için gayret sarf ediyoruz. Nur içinde yatsınlar." diye konuştu.

Asırların geride kaldığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, "Türk izini, Türk mührünü taşıyan mükemmel bir şehirle birlikteyiz. Özellikle Fatih Sultan Mehmet Han hazretlerini ve onun beraberindeki silah arkadaşlarını, cenge katılan bütün arkadaşlarını rahmetle, şükranla anıyoruz." ifadelerini kullandı.

İstanbul'un dünyanın incisi olduğunu kaydeden Topbaş, "Dünyanın hayranlığını kazanan bir şehir. Bu şehir Fatih Sultan Mehmet ile birlikte bir Türk kenti, bir Osmanlı kenti olmuş ve dünyanın yönetiminde oldukça etkin hale gelmiştir. O zamanki mantıkla baktığınızda militarist bir hareket değil. Bir çağın değişmesine sebep olan, insanlığa değer veren yönetimle insanın buluştuğu bir yönetim anlayışını ortaya koymuştur. Kenti imar ederken de Doğu Roma ve Bizans'tan kalan eserleri de ihmal etmemiş, onları da ayakta tutmuş. Onlara değer vermiş bir anlayış var. Bütün sanatçıları, bilim adamlarını İstanbul'a davet etmiş. İstanbul o dönemde köhneyen yüzünden artık dünyaya haykıran bir yüz haline ve dünyayı etkileyen bir yüz haline gelmiş. Bize düşen görev de bize miras olarak kalan dünyanın incisi, en mükemmel şehrinin gelecekte çok daha farklı noktaya gelmesi ve bugün de dünya ile yarışmasını sağlamak." dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.